Göncz: három és fél pont teljesült a korábbi tizennégyből

Eddig három és fél teljesült abból a tizennégy pontból, amelyben a magyar és a szlovák kormányfő állapodott meg tavaly – mondta Göncz Kinga külügyminiszter hétfőn, azt követően, hogy tárgyalt szlovák partnerével Budapesten. A megoldott ügyek között szerepel az Ipoly-hidakról szóló pályázat, a magyar–szlovák külügyminiszteri díj és a közös történelmi olvasókönyv. • Nevetség tárgyává lett Magyarország és Szlovákia?

MNO
2008. 12. 15. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hétfői határidő előtt benyújtották Brüsszelnek a határ menti magyarországi és szlovákiai önkormányzatok az Ipoly-hidak megépítéséről szóló pályázatokat – jelentette be Göncz Kinga külügyminiszter hétfőn Budapesten, azt követően, hogy tárgyalt szlovák partnerével. „A mai nap az a határidő, amíg be lehet nyújtani az uniós pályázatot ahhoz, hogy 85 százalékban az európai uniós forrásokból lehessen finanszírozni ezt a két Ipoly-hidat. Sok kérdés felmerült menet közben, de úgy tűnik, hogy a vegyes bizottság intenzív működésével sikerült ezeket tisztázni, és sikerült beadni a pályázatot” – mondta Göncz Kinga.

Hozzátette: a pályázatot nem a külügyminisztériumok adták be, hanem a határ menti települések közösen, a szaktárcák csak segítséget nyújtottak az önkormányzatoknak. Ján Kubis szlovák külügyminiszter szerint az Ipoly-hidak óriási lehetőséget jelentenek, hiszen a határ mentén megnő a foglalkoztatottság lehetősége. A jelenlegi helyzetben ugyanis különösen fontos, hogy az emberek mobilisak legyenek, könnyen utazhassanak, munkát vállalhassanak akár a másik országban is – tette hozzá.

A két Ipoly-híd megépítéséről még tavaly novemberben állapodtak meg a külügyminiszterek párkányi találkozójukon. A megállapodás alapján az egyik híd Szécsényt és Pető-Pösténypusztát köti majd össze, a másik Rárós és Ráróspuszta között épül meg. Az akkori tervek szerint az építkezés legkorábban 2008 tavaszán indulhatott volna meg. Az Ipoly-hidak újjáépítésének ügye évek óta húzódik, a két ország 2005-ben írt alá szándéknyilatkozatot a projektről. A trianoni döntéssel határfolyóvá vált Ipoly folyó közös magyar-szlovák szakaszán a múlt század első évtizedeiben még 47 híd kötötte a össze a keskeny folyó két partját. Ezek közül mára alig néhány maradt.

Tíz pont maradt a tizennégyből

Az Ipoly-hidak, a magyar–szlovák külügyminiszteri díj és a közös történelmi olvasókönyv a megoldott ügyek között szerepel – mondta Göncz Kinga. Hozzátette: tíz kérdés megoldása még folyamatban van. Ján Kubis kiemelte, hogy a tizennégy pont közül sok olyan van, amelyek hosszú távon oldhatók meg, ilyen például a határ menti projektek ügye.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.