A tervezettnél korábban, fél tizenegy előtt néhány perccel megkezdődött a magyar–szlovák külügyminiszteri tárgyalás hétfőn Budapesten. A tervek szerint az alapszerződésről, a kormányközi vegyes bizottságokról és aktuális kétoldalú kérdésekről is tárgyalnak a diplomáciai vezetők.
Az elmúlt napokban Göncz Kinga és Ján Kubis is hangsúlyozta, hogy a munkamegbeszélésen szeretnék megvizsgálni a magyar–szlovák kormányközi vegyes bizottságok működését. A közelmúlt eseményei alapján az aktuális kérdések közé tartozhat a szlovák parlament által elfogadott kisebbségi tankönyvtörvény, a felvidéki magyar iskolák támogatása és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) kérdése. A megbeszélés után a tárcavezetők megállapodást írnak alá egy közös külügyminiszteri díj létrehozásáról, amellyel azokat a közösségeket vagy magánembereket tüntetnék ki, akik sokat tesznek a magyar–szlovák kétoldalú kapcsolatokért.
A külügyminiszterek az elmúlt egy hónapban megtartott miniszterelnöki, házelnöki és államfői tárgyalások után találkoznak egymással. Göncz Kinga egy a hét végén megjelent interjúban azt nyilatkozta: Szlovákia ma olyan helyzetben van, hogy megengedhetné magának a kisebbségekkel szembeni nagyvonalúságot. Ján Kubis ezt megelőzően pedig arról beszélt, hogy nevetség tárgyává lett külföldön Magyarország és Szlovákia a két ország közötti vita miatt.
Ján Kubis és Göncz Kinga annak fényében tárgyal egymással, hogy Robert Fico kormányfő december elején visszautasította Gyurcsány Ferenc révkomáromi tárgyalásukon tett hatpontos javaslatát, szlovák vezető politikusok pedig elutasították Sólyom László érsekújvári kéréseit Ivan Gasparovic államfőhöz a szlovákiai kisebbségi törvény megalkotásáról és a kisebbségi ombudsmani hivatal létrehozásáról. A kétoldalú találkozó előtt néhány nappal a szlovák kulturális miniszter megerősítette: továbbra is törvénymódosítást szeretne annak érdekében, hogy a köztereken minden felirat szlovákul is megjelenjen, ne legyenek csak magyar vagy csak angol nyelvű táblák. Néhány órával a miniszteri tárgyalás után a magyar parlament a magyar–szlovák feszültségről szóló politikai nyilatkozatról szavaz, amely egyebek mellett elítéli a radikalizmust, és hangsúlyozza a kisebbségek jogait.
(MTI)