Nincs meghatározva a sztrájktörés fogalma

Bár a sztrájktörés fogalma egyetlen jogszabályban sincs meghatározva, szakértők szerint vannak olyan alapelvek, amelyeket megsért a munkaadó ha a sztrájk letörésének céljából újonnan alkalmaz dolgozókat, így nem könnyű megítélni, hogy Ferihegyen jogosan vagy jogszerűtlenül alkalmaz a Budapest Airport külföldről hozott dolgozókat.

MNO
2008. 12. 16. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Maga a „sztrájktörés” fogalma ismeretlen a magyar jogrendszerben, mivel sem a sztrájktörvényben (1989. évi VII. törvény), sem a Munka törvénykönyvében nem szerepel szó szerint. Neumann László, a Szociálpolitikai és Munkaügyi Intézet kutatója elmondta, hogy a Munka Törvénykönyvében egyetlen szabály van, amely a sztrájktörés megakadályozására irányul: a sztrájkot megelőző egyeztetés kezdeményezésétől a sztrájk befejezéséig tilos munkavállaló kölcsönzése a kölcsönvevő olyan munkahelyén, illetve telephelyén történő munkavégzésre, ahol sztrájk van [193/D paragrafus (2) bekezdés b) pont]. Az, hogy a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport (BA) határozott idejű munkaszerződést kötött az Európai Unióból érkező utasbiztonsági ellenőrökkel, egy jogilag szabályozatlan kérdés, nem tér ki rá sem a sztrájktörvény, sem a Munka Törvénykönyve – mondta Neumann László. Hozzátette ugyanakkor: a BA döntése ellentétes a sztrájk szabadságának szellemével, de a jog erre nem volt figyelemmel.

Neumann László szerint sztrájktörésről van szó, „de a törvény vagy a jog keretén belül nehéz olyan paragrafust találni, amely ezt kizárná”. Az uniós munkavállalók alkalmazása megsérti azt az alapelvet például, hogy munkaügyi konfliktus esetén együttműködésre kötelezettek a felek – hívta fel a figyelmet. A munkaügyi szakjogász elmondta, hogy a munkáltató, működésével összefüggő okból, eredeti munkaköréből ideiglenesen átirányíthatja a munkavállalót, hogy eredeti munkaköre helyett, vagy mellett más munkakörbe tartozó feladatokat lásson el [Munka Törvénykönyve 83/A paragrafus (1) bekezdés]. Ferihegyen nem ez az eset áll fenn, ezért a munkajogász aggályosnak nevezte a BA eljárását, melynek során újonnan alkalmazott utasbiztonsági ellenőröket.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.