A 92 éves Olofson Placid életútja, hitvallása, magyarságtudata méltóvá teszi arra, hogy a bíborosról elnevezett emlékérmet átvehesse – hangzott el a laudációban. A 99 éves Schirilla György a Mindszenty-per egyetlen ma élő védője, a legidősebb ma is praktizáló jogász, ügyvédi tevékenysége elismeréséért kapta az emlékérmet. Mint elhangzott, Schirilla György számos olyan ember ügyvédje volt, akiket vallási okokból üldöztek, 1945 után katolikus papok egész sorát védte perekben. Schirilla Györgyöt érdemi védői tevékenysége miatt 1956-ban törölték az Ügyvédi Kamarából, ahová csak 1990-ben vették vissza. A díjátadáson nem tudott megjelenni, ezért az emlékérmet lánya vette át.
A Mindszenty Társaság 250 ezer forintos kutatói ösztöndíját Janek István, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének munkatársa nyerte el pályázatával. Janek István elmondta: kutatási témája Mindszenty Józsefnek a Benes dekrétumok ügyében kifejtett tevékenysége. A bíboros a felvidéki magyarok segítségére sietett, és következetes harcot folytatott a kitelepítések és a lakosságcsere leállításáért – mutatott rá a kutató.
A Mindszenty Társaság 2004. március 5-én alakult Veszprémben Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek, korábbi püspöki székvárosában, püspökké kinevezésének 60. évfordulóján. A társaság céljai közé tartozik a bíboros életművének minél teljesebb körű feldolgozása és megismertetése a hazai és a nemzetközi közvélemény előtt, a Mindszenty kultusz egészséges mértékű ápolása, továbbá a mártír főpap boldoggá avatásának támogatása és elősegítése a Szentszéknél.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.