Országszerte megbénult a vasúti közlekedés + Videók

Kiterjesztette az egész országra vasárnap 18 órakor a vasutassztrájkot a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) Szolidaritás, a koraesti órától a dunántúli vasutasok is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, így országszerte fennakadásokra kell számítani a vonatközlekedésben. • Sztrájk Ferihegyen: a Malév 12 járatát törli hétfőn• Ferihegy: valamennyi szakszervezet csatlakozhat a sztrájkhoz• Amíg a reptériek sztrájkolnak, addig a vasutasok is?• Wizz Air: a BA nem ura a helyzetnek • Összekapcsolódhat a légi és a vasúti munkabeszüntetés + Videó • BA: munkahelyeket veszélyeztetnek a sztrájkolók • Gépfegyveres őrség, elzárt sztrájkolók a Ferihegyi reptéren + Videó • Fónagy: A menetrend bejelentett változata dupla csapás + Videó • Kiszámíthatatlan a vasúti közlekedés, Kelet-Magyarország megbénult • BKV-sztrájk: közlekedik a metró, a troli, a villamos és a HÉV • Megbénul az ország januárban? „A kormánynál van a labda”

MNO
2008. 12. 14. 18:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a Hír Televízió tudósítójának 18 órás beszámolóját!
Tekintse meg a Hír Televízió tudósítójának 19 órás beszámolóját!


A szakszervezet vasárnap nulla órakor fogott sztrájkba, folytatva a februárban meghirdetett és időközben többször felfüggesztett, határozatlan idejű országos vasutassztrájkot, azonban 18 óráig többnyire csak az ország Dunától keletre fekvő területein voltak munkabeszüntetések. Nem érintette a munkabeszüntetés a fővárost, és Cegléd kivételével Pest megyét sem.

A vasutassztrájk miatt vasárnap folyamán kiszámíthatatlan volt a belföldi és a nemzetközi vasúti közlekedés az ország keleti felében. A VDSZSZ Szolidaritás azt reméli, hogy a nyomás fokozásával sikerül elérniük, hogy a MÁV elmozduljon eddigi merev álláspontjáról, és érdemi tárgyalásra kerül sor a hétfőn. A VDSZSZ elnöksége szerint nagy volt a nyugati országrészben a vasutasok igénye arra, hogy csatlakozzanak a munkabeszüntetéshez.

A Nyugati pályaudvar lényegében megbénult

A hírTV Nyugati pályaudvaron tartózkodó tudósítója az országos sztrájk kezdete után 1 órával arról tájékoztatott, hogy a pályaudvar lényegében megbénult. 18 órakor az induló vonatokról tájékoztató tábla még tele volt, azonban egy óra alatt kettő kivételével minden vonatot levettek róla. A 9 jegypénztár közül 8 a „sztrájk” felirat mögött zárva volt, az egyetlen működő pénztárnál pedig kígyózó sorok várakoztak.

Kiszámíthatatlan a helyzet a Keleti pályaudvaron

A budapesti Keleti pályaudvaron nem volt jelentősebb fennakadás délután a vasúti forgalomban, azonban a távirati iroda helyszínen tartózkodó tudósítójának tapasztalatai szerint este 6 óra után már kiszámíthatatlan a helyzet. Az ügyfélszolgálat információi szerint a 18:00 órai műszakváltás utáni helyzet teljesen bizonytalan. Az ügyfélszolgálaton állandó az érdeklődés, de jelentős sor nem alakult ki. A pénztáraknál sincs sorban állás. Miskolcra intercity és gyorsvonatok továbbra sem járnak, Hatvanig vagy Füzesabonyig lehet jelenleg eljutni. A Békéscsabán áthaladó nemzetközi intercityket törölték, az erre menő gyorsvonatok a menetrend szerintinél több helyen állnak meg. A Budapest-Szob vonalon át Szlovákiába közlekedő nemzetközi vonatok nem járnak. A Székesfehérváron át Velencébe tartó, menetrend szerint 16:35-kor induló Venezia Express továbbra sem indult el. A Hegyeshalmon át Bécsbe közlekedő vonat várhatóan 60 perces késéssel, 18.10 órakor indul. Törölték a Corona nemzetközi gyors indulását is, amely Brassóba közlekedett volna 17.43-kor.

A jegyvizsgálók fele sztrájkba lépett Győrött

A győri MÁV-állomáson vasárnap este hat órakor a jegyvizsgálók fele sztrájkba lépett, de ez elég ahhoz, hogy fennakadások legyenek a közlekedésben, mivel vonatkísérő nélkül a szerelvények nem közlekedhetnek – közölte Gasparik Zsolt, a VDSZSZ győri vezető ügyvivője. Ismertetése szerint már a nap folyamán többen sztrájkot jelentettek, mivel nem akarták vállalni, hogy a sztrájkolók helyett lássák el a szolgálatot. A kora esti órákban a Hegyeshalom felé tartó személyvonat egy órán át vesztegelt a győri állomáson, s csak azt követően indult el – tapasztalta az MTI tudósítója a helyszínen. Az állomás aulájában az utasok aránylag nyugodtan várakoztak, legtöbben az információs táblát böngészték, amely egyebek között arról tájékoztatott, hogy a Budapest felől érkező és a Sopronba, illetve Szombathely felé tartó IC 30 percet késik.

Gasparik Zsolt szerint a késő esti órákban nagyobb zavarokra lehet számítani. A menetrend szerint este hat óra és éjfél között mintegy 15 vonat indul Hegyeshalom, illetve Budapest felé Győrből. A GYSEV nem sztrájkol – közölte Stöckert Dávid kommunikációs munkatársa az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a győr-soproni vonalon vasárnap az összes vonat Enese állomásig közlekedik, onnan vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat Győrbe. Győrből ugyancsak vonatpótló autóbuszok közlekednek Enesére. Hétfőtől azonban már Győrig közlekednek a Sopronból induló vonatok, de a megszokottól eltérően a Győr-GYSEV állomásra érkeznek, és onnan is indulnak. Hétfőtől a MÁV vonalait érintő sztrájk miatt az IC vonatok nem közlekednek. A Sopron-Szombathely, valamint a Szentgotthárd-Szombathely közötti vonalszakaszokon az utolsó GYSEV állomásokról: Acsádról, valamint Ják-Balogunyomról vonatpótló buszok szállítják az utasokat Szombathelyre, illetve az ellenkező irányba. Az országos sztrájk miatt a GYSEV-vonalakon is késésekre lehet számítani – mondta a kommunikációs munkatárs.

Debrecen szerettek volna utazni, de nem volt mivel

Szolnokon vasárnap délután voltak ugyan járatkimaradások, 20-30 perces késések, de minden irányba indultak vonatok. Délután 4-5 óra között megszaporodtak az utasok a várócsarnokban – számuk mintegy 100 főre duzzadt ekkor –, ennek oka az volt, hogy sokan szerettek volna Debrecen irányába utazni, ám nem volt mivel. Végül egy Ceglédről induló személyvonat 16 óra 50 perckor befutott az állomásra, s felszállhattak rá az ország keleti részébe indulók. Szinte minden személypénztár üzemelt, az információs pultnál pedig két MÁV-dolgozó egymást váltva igyekezett minden, utazással kapcsolatos információra választ adni. Azzal nyugtatták az utasokat, hogy ha egy vonat elindul vagy áthalad a szolnoki állomáson, azt a tapasztalatuk szerint már végigviszi a végállomásig a személyzete. A délutáni időszakban egyedül Cegléd-Kecskemét irányába nem tudtak vonatot ajánlani. Budapestre indultak szerelvények – például a Gyula felől érkező gyorsvonat, ha késett is 30 percet, de befutott –, ugyanígy a főváros felől is érkeztek járatkimaradással vonatok. Ez annyit jelentett, hogy várni kellett pluszban másfél-két órát. Mezőtúr, Hatvan felé viszont rendben elindultak a vonatok, Újszászról is továbbmentek Hatvan felé egész nap – tudta meg az MTI telefonon egy újszászi vasúti dolgozótól.

A vonatok Miskolcon is állnak

A miskolci Tiszai pályaudvar továbbra sem indít és nem is fogad vasúti szerelvényeket – mondta Cseh Béla Zoltán, a VDSZSZ területi vezető ügyvivője. Miskolcon este fél hétkor váltották az éjszakások a nappalos kocsivizsgálókat, az ügyvivő szerint azonban a váltóműszak is csatlakozik a munkabeszüntetéshez. Cseh Béla Zoltán úgy vélte, a MÁV félretájékoztatja az utazóközönséget, amikor azt állítja, hogy a sztrájk alatt a vonatok több mint 50 százaléka közlekedik, mivel ez nem felel meg a valóságnak. Véleménye szerint a MÁV-nak az a célja, hogy a közvéleményt ellenük hangolja, a vasutas munkavállalókat bizonytalanságban tartsa, és az erőiket megossza. „A vasutassztrájk tovább folytatódik és erősödik, a vonatok minden híreszteléssel ellentétben állnak” – jegyezte meg Cseh Béla Zoltán. Elmondta: Szabolcs-Szatmár, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében délután fél négyig a vonatoknak csak a 10 százaléka közlekedett, de az sem a meghirdetett menetrend szerint. Ennek felét a BZ motorvonatok (40 férőhelyes) tették ki, amelyek csak 40-50 kilométeres távolságban közlekedtek. Kavalecz Imre, a MÁV Zrt. sajtófőnöke az MTI kérdésére azt mondta: Miskolcon, a Tiszai pályaudvaron a kocsi-, és a jegyvizsgálók munkabeszüntetése mellé néhány forgalomirányító is csatlakozott, így az állomáson bizonytalan a vonatközlekedés. A BZ motorvonatokat, azaz a „Piroskákat” indítják ,és elsősorban a nyékládházi, a felsőzsolcai állomásokat és a Miskolc Gömöri pályaudvart használják. Az utasokat pedig arra kérik, érdeklődjenek az állomásokon a közlekedésről.

Nagykanizsán késések

Nagykanizsán, a vasárnap 18 órakor történt műszakváltás során mindenki felvette a munkát, nem voltak sztrájkolók – értesült a vasútállomáson az MTI tudósítója. Név nélkül nyilatkozó vasutasok elmondták: az állomáson mindenki dolgozik, senki nem sztrájkol. Az induló vonatokra váró utasok kérdéseire azonban többnyire bizonytalan válaszokat kaptak, hogy vajon eljutnak-e céljukhoz a szerelvények. Késések a műszakváltás környékén is voltak, de nem a keleti országrészben már korábban elindult munkabeszüntetés, hanem a nemzetközi szerelvények miatt. A Budapest felől 17.51-re várt és innen Zágrábba induló Maestral Intercity utasainak egyórás késéssel kellett számolniuk. A Szombathely, Sopron és Bécs irányába közlekedő Zágráb Intercity félórás csúszással, nem sokkal fél 7 előtt indult el, a budapesti Keleti pályaudvarra tartó Kvarner Intercity pedig a menetrendhez képest ugyancsak közel 30 perccel később, fél 7 után pár perccel futott ki a nagykanizsai állomásról.

A MÁV álláspontja nem változott

A MÁV álláspontja nem változott, nincs jogi alapja a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) követeléseinek, ezek irreálisak – mondta Heinczinger István, a MÁV Zrt. vezérigazgatója vasárnap Budapesten, sajtótájékoztatón értékelve a kialakult helyzetet. A MÁV Zrt. vezérigazgatója rámutatott: a MÁV Cargót a privatizációs törvény szabályai alapján értékesítették, amely szerint csak a privatizált társaság munkavállalói részesülhetnek részvényjuttatásban. Heinczinger István elmondta, hogy a MÁV Cargo 3.200 dolgozója 5 százalékos részvénycsomagot kap a privatizációt követően. A kiszervezett leányvállalatok dolgozóinak követelt 10 százalékos pótlékot sem tudják teljesíteni, mert ez 6 milliárd forint többlet kiadást jelent, amelyet a költségvetésből kellene finanszírozni. A MÁV Zrt. vezérigazgatója kijelentette: a kiszervezési pótlék fizetésére nincs kötelezettsége a munkáltatónak.

(MTI/hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.