Az ítélet szerint 2003 és 2005 februárja között két gyulai férfi – az első- és a másodrendű vádlott – 221 millió forint értékben vásárolt különböző fajtájú, magyar adójegy nélküli dohányárut, azért, hogy tovább értékesítse. A vásárlók kaposvári és soproni férfiak voltak, az ügy ötöd-, hatod- és hetedrendű vádlottjai.
A szállítást a vádlottak egy erre a célra átalakított gépkocsival és utánfutóval végezték. Az évek során számtalan szállítmány utazott keresztül az országon, volt olyan vevő, aki hetvennél is több alkalommal vásárolt csempészett cigarettát. A legutolsó, 4,4 millió forint értékű tétel 2005. február 8-án érkezett meg Sopronba. A szállítmány kirakodása közben a férfi garázsánál a vádlottakat a vám- és pénzügyőrség nyomozói – állampolgári bejelentés alapján – tetten érték, és a dohányárut, valamint a szállításra használt járműveket lefoglalták. A házkutatások során Sopronban több mint 4 millió, Gyulán pedig 100 millió forint értéket is meghaladó mennyiségű dohányárut foglaltak le.
A pénzügyőrök megtalálták azt a napra pontosan vezetett nyilvántartást is, amelybe az első- és másodrendű vádlott tételesen rögzítette, hogy mikor, kinek, milyen márkájú cigarettát, mekkora mennyiségben és értékben adtak el. Az ítéletben a bíróság az első- és a másodrendű vádlott esetében fejenként csaknem 80 millió, az ötödrendű vádlott esetében 43 millió, a hatod- és a hetedrendű vádlottakkal szemben pedig mintegy 9 millió forint összegre vagyonelkobzást rendelt el.
(MTI)