Pirisi Károly sajtótájékoztatóján ismertette: a nyilvántartott álláskeresők száma novemberben 446 000 fő volt, ez azt jelenti, hogy októberhez képest 5 százalékkal, míg az előző év azonos időszakához képest 6,2 százalékkal – 26 100 fővel – nőtt. A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója az MNO kérdésére nem tagadta, hogy a munkanélküliek száma elérheti a félmillió főt is. Kijelentette: a probléma enyhítésére jövőre mintegy 70 milliárd forint áll rendelkezésre. Ebből mintegy 20 milliárd forint hazai forrás a munkaerő-piaci alapokon keresztül, a többi pedig az uniós programok célzott átalakításával érhető el – tette hozzá.
A főigazgató válaszában úgy folytatta: az összeget munkahelymegőrző és munkahelyteremtő programokra kívánják fordítani, főként a kis- és középvállalkozásokra koncentrálva. Az egyik lépés – mondta –, hogy azok a cégek, amelyek új munkavállalót alkalmaznak, járuléktámogatást kaphatnak nemcsak az új, hanem még további négy dolgozó után. Ennek feltétele, hogy az új munkaerő legalább 3 hónapja regisztrált álláskereső legyen – jelentette ki. Hozzátette: ez a keret egyébként mintegy 40 milliárddal több az előző évinél.
A munkanélküliség az ország összes régiójában emelkedett
A tájékoztatón elhangzott: novemberben mintegy felére esett vissza az új álláshelyek száma az októberihez képest. A munkanélküliség az ország összes régiójában emelkedett, leginkább a Nyugat- és Közép-Dunántúlon. A megyék közül Győr-Moson-Sopron és Veszprém megye emelkedik ki. A tartósan álláskeresők aránya a munkanélküliségen belül eléri az egyharmadot, ez azt jelenti, hogy több mint száznegyvenezer fő egy éve folyamatosan keres állást. Az előző évhez képest 9,3 százalékkal emelkedett az arányuk. Novemberben 58 munkáltató 3100 dolgozóját érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi kirendeltségeken, számuk az előző hónaphoz képest kétezer fővel nőtt. Az előző év azonos időszakához képest ez 15 százalék növekedést jelent.
A vállalatok jövő évi terveiből látható, hogy a következő hónapokban jelentősen, akár 13 000–14 000-re is növekedhet a leépítéssel érintett munkavállalók száma – tudósított a távirati iroda. Pirisi Károly hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ez nem hivatalosan bejelentett leépítés, csupán a vállalati szándékok alapján becsült adat. Az csak később, körülbelül 2009 februárjára derül ki, hogy ténylegesen mennyi munkavállalót érint az elbocsátás, mivel a cégeknek a tényleges leépítés előtt 30 nappal kell bejelenteniük szándékukat a hatóságnál.
Októberhez képest a töredékére – 896-ról 59-re – csökkent a járműgyártás területén bejelentett, nem támogatott állások száma – mondta Pirisi Károly. A bejelentett, nem támogatott állásokat legnagyobb számban továbbra is a feldolgozóiparban (32 százalék) és a gazdasági szolgáltatások, ingatlanügyek (18,5 százalék) ágazatokból kínálták a munkáltatók novemberben.
(MNO/MTI)