A világörökség része lenne Hévíz és a Balaton-felvidék egy része

Megalakult az a bizottság, amely a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) keretein belül megkezdi Hévíz, a Tihanyi-félsziget és a Tapolcai-medence vulkanikus tanúhegyei világörökségi listára szóló pályázatának előkészítését – tájékoztatott a bizottságot vezető Mohácsi József (MSZP).

MNO
2009. 01. 02. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keszthelyi országgyűlési képviselő, a BFT-ben a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács küldöttje elmondta: az előkészítés 2003-ra nyúlik vissza, akkoriban a Keszthelyi kistérség vállalta fel ezt a feladatot. Nem titkolta, hogy több kérdés is nyitott, mert az érintett települések egy része még bizonytalan, és az sem körvonalazódott pontosan, hogy milyen kategóriában is pályázna a térség, amely most kultúrtájként szerepel a várományosok listáján. Több település részéről is felmerültek aggályok, hogy érdemes-e a cím elnyerésére pályázni, mert például a beruházásokat, a beépíthetőséget korlátokhoz köti a világörökség részévé nyilvánítás. Nagy előnyként jöhet számításba ugyanakkor, hogy a világon számos turista kifejezetten szívesen keresi fel azokat a területeket, ahol ilyen látnivalókkal, értékekkel találkozhat – mondta Mohácsi József. Nem eldöntött még az sem, hogy a kulturális örökség vagy a természeti kincs kategóriáját célozza meg a régió. Van olyan elképzelés ugyanis, amely szerint csak a hévízi gyógytó forrását mint természeti kincset nyilváníttatnák a világörökség részévé.

A pályázatért dolgozó bizottságban a három érintett megye egy-egy képviselője, a zalai Mohácsi József mellett Sárdi Árpád (MSZP–SZDSZ), a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke, valamint Bóka István (Fidesz–KDNP–MDF), Balatonfüred polgármestere vesz részt szavazati joggal. Az előkészítés programjának részeként hamarosan létrehoznának egy térségi világörökségi bizottságot is – tette hozzá Mohácsi József. A képviselő úgy látja: az igazán csak most induló előkészületek után három évre van szükség ahhoz, hogy a világörökségi listára történő felvétel pályázatát a tervek szerint 2012-ben be tudják nyújtani.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.