Mikszáthra emlékeznek Szklabonyán

Több helyszínen is megemlékezést tartanak január 16-án, Mikszáth Kálmán születésnapján Nógrád megyében és a szlovákiai Szklabonyán, az író szülőfalujában.

MNO
2009. 01. 13. 14:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagyinszki Istvánné, a salgótarjáni Mikszáth Kálmán Társaság titkára elmondta: az író születésének 162. évfordulója tiszteletére ünnepséget szerveznek Salgótarjánban Mikszáth Kálmán mellszobránál, ahol Kovács Anna irodalomtörténész, a társaság elnöke mond beszédet.

Balassagyarmaton szintén az író mellszobránál, Horpácson a Mikszáth Emlékház kertjében, majd Szklabonyán – a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma szervezésében – a Mikszáth Kálmán Emlékmúzeumnál tartanak megemlékezést.

Ezzel párhuzamosan iskolai programok is zajlanak. A balassagyarmati Mikszáth Kálmán Gimnáziumban és Szakközépiskolában a hagyományos Madách-Mikszáth vers- és prózamondó versenyt rendezik meg. A pásztói, ugyancsak az író nevét viselő gimnáziumban a Mikszáth nap keretében, a több évtizedes hagyományoknak megfelelően, pénteken tartják a Mikszáth Szépprózamondó verseny iskolai döntőjét. Az intézményben Praznovszky Mihály irodalomtörténész tart előadást Mikszáth munkásságáról.

Mikszáth Kálmán 1847. január 16-án született az akkor még Nógrád megyei Szklabonyán. Újságíróként a Pesti Hírlap egyik legkedveltebb szerzője lett, 1903-tól az Újság főmunkatársaként dolgozott. A jó palócok, A beszélő köntös és a Különös házasság szerzője Budapesten halt meg 1910-ben.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.