Nem csak az élelmiszer, a vízvezeték is szétfagyott

Több mázsa zöldség és gyümölcs ment tönkre a miskolci Búza téri csarnokban a hideg miatt, ráadásul a vízvezetékek is szétfagytak, az épület ugyanis nem fűthető – írja a megyei hírportál. Az igazgató azzal védekezik: a 20-as években épült csarnokban sem volt fűtés, ezért a felújított csarnokba sem terveztek.

MNO
2009. 01. 06. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatalmas kár érte a zöldségárusokat amiatt, hogy nincs fűtés a Búza téri csarnokban: több mázsa zöldség és gyümölcs ment tönkre a nagy hidegben, ugyanis sem az új szárnyakba, sem a régibe nem terveztek fűtést, oda, ahol a zöldséget és a gyümölcsöt árulják. Pedig a kereskedők szóltak az üzemeltetőknek, hogy télen nagy baj lesz a hideg miatt, ám hiába, semmi nem történt.

Várkoly Péter, a Miskolc Piac Zrt. kereskedelmi és üzemeltetési igazgatója a panaszokra annyit válaszolt: a tervezőhöz vagy az építési hatósághoz kellett volna fordulnunk a kereskedőknek a kérdéseinkkel. Nem kecsegtette az árusokat azzal sem, hogy bárki is kifizetné a kárukat. Egyes vélemények szerint egyébként lenne fűtési lehetőség az épületben, csak azért nem használják, mert túl drága lenne. „Valóban van, mégpedig távhővezeték, de csak a zárt üzletrészek területén. Maga a csarnok nem fűtött” – eagált erre az igazgató. Várkoly Péter szerint a 20-as években épült az eredeti csarnok, azt sem fűtötték, de ez sosem jelentett gondot. „Eddig azt kérték rajtunk számon, hogy plazaszerű a vásárcsarnok. Most meg azt, hogy miért nem plazaszerű. Régen szabadtéren árultak. Ki fűtött akkor?” – tette fel a kérdést.

Szalári István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedők Érdekképviseleti Szervezete elnöke a történtek után maga is tárgyalt Várkoly Péterrel. „Nagyobb a baj, mint gondoltam, szétfagytak vízvezetékek is” – mondta, hozzátéve: félő, ha még nagyobb hidegek lesznek, akkor a falban is szétfagynak, s ha enyhül az idő, úszni fog az egész piac. Szalári István úgy látja, bár korábban bízott benne, hogy a zöldségesstandok valamiképpen fűthetők egyedileg, de erről szó sincs. Ráccsal zárhatók csak, így a fűtés elveszne a nagy hodály épületben. „Az tény, hogy nem volt fűtés a korábbi épületben sem” – jegyezte még meg. „Neves tervező készítette a terveket, de azzal nem számolt, hogy vízvezeték nem volt akkoriban” – tette hozzá

Debrecenben megoldották, hogy fűthető, nyáron pedig hűthető legyen a piac. Várkoly Péter szerint ott új építésű az épület, Miskolcon viszont a műemlékvédelem sok-sok feltételének is meg kellett felelni a terveztetéskor, s ez erősen megdrágította a beruházást. Nem tudták volna még a fűtést is kifizetni. Az igazgató tegnap tárgyalt a zöldségesekkel, arra jutottak, hogy a jövő héten igyekeznek megoldást találni a problémára.

Kosdi Attila, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal műemlékfelügyelője, akkor az Észak- Magyarországi irodája munkatársaként dolgozott, a hivatal volt az elsőfokú építési hatóság is az ügyben. „Szó sincs arról, hogy miattunk maradt volna ki a fűtés” – mondta. „A tervező ötlete volt a hézagos üvegtető, ennek a következménye, hogy levegős folyosója lett az épületnek” – tette hozzá. A fűtéssel kapcsolatban Kosdi Attila megjegyezte, ha a beruházó nem rendel fűtést, akkor mint építési hatóság, nem hiányolhatja azt. Az építési hatóság a lakások tervezésekor azt is figyeli, hogy az energetikai szabályokat betartják-e. Ám más építményeknél ilyen megkötés nincs. A beruházónak, a tervezőnek kell végiggondolnia, hogy például a fűtetlen helyiségben hogyan oldja meg a víz áramoltatását. A tervezéskor még nem lehetett tudni, hogy hol lesz a zöldséges, hol a hentes boltja, s hol lesznek más funkciójú üzletek. Szerinte utólag még lehet módosítani a már kész épületet.

(boon.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.