Akár egy napon is tarthatják a szocialista Toller László gondnokság alá helyezése miatt kiírandó pécsi időközi országgyűlési, valamint az európai parlamenti választás első fordulóját június 7-én.
A választási eljárási törvény értelmében az időközi országgyűlési képviselő-választást a kitűzéstől számított 72 napon túl, de a mandátum megszűnésének napjához képest négy hónapon belülre kell kiírnia az Országos Választási Bizottságnak (OVB). Ez azt jelenti, hogy legkésőbb június 7-én lehet megtartani a választás első fordulóját.
Az OVB korábban úgy értelmezte a választási törvényt, hogy a négy hónapon belüli kiírás csak az első fordulóra érvényes, a másodikra már nem. (Ennek alapján írták ki a legutóbbi ferencvárosi választást is.) A választást – a szokásoknak megfelelően – egy vasárnapi napra írja ki az OVB. A szavazás napja, illetve érvénytelen első forduló esetén napjai nem eshetnek nemzeti ünnepre vagy munkaszüneti napra. Idén május 31-ére esik pünkösd, így aznap nem lehet választást tartani.
Toller László, Baranya megye 3. számú országgyűlési választókörzetének képviselője csütörtökön került „cselekvőképességet kizáró gondnokság” alá, miután jogerőssé vált a Szigetvári Városi Bíróság január 21-ei, azóta meg nem támadott határozata. A képviselő 2006 júniusában Dombóvár közelében egy balesetben súlyosan megsérült, azóta kómában van. Cselekvőképtelenné nyilvánítását 2007 novemberében egy névtelen levélíró kérte a pécsi gyámhivataltól. Toller László mandátumának megszűnéséről Szili Katalin házelnök tájékoztatja majd az OVB-t, a testület ekkor dönthet majd az időközi választás időpontjáról, valamint az ahhoz kapcsolódó határidőkről, határnapokról.
A pécsi országgyűlési egyéni választókerületi (oevk) iroda feladata lesz a választás lebonyolítása, kezdve a választói névjegyzék összeállításától, az értesítők, kopogtatócédulák, ajánlószelvények kiküldésén át a külképviseleti névjegyzékbe vételig. A jelölteknek az oevk bizottságánál kell jelezniük indulási szándékukat, ám előtte az őket jelölő szervezeteknek is nyilvántartásba kell vetetniük magukat. A képviselői helyért – úgy, mint a négy évenként esedékes választásokon – bármely választójoggal rendelkező magyar állampolgár indulhat, aki 750 érvényes ajánlószelvényt összegyűjt. A választás első fordulója akkor lesz érvényes, ha a választópolgárok több mint fele szavaz, és akkor lesz eredményes, ha az egyik jelölt megszerzi a szavazatok több mint felét.
Érvénytelen vagy eredménytelen választás esetén második fordulót tartanak; ekkor az érvényességi küszöb már csak 25 százalék. Ha ezt sem érné el a választói részvétel, akkor újabb időközi választást írnak ki. Az Európai Unió 27 tagállamában június 4–7. között tartják az európai parlamenti választásokat. Magyarországon várhatóan június 7-én lesz az EP-választás.
(MTI)