Egy napon tarthatják az EP- és a pécsi időközi választást

A törvényi szabályozás értelmében legkésőbb június 7-én lehet megtartani a pécsi időközi országgyűlési választás első fordulóját, amely így egybeeshet az európai parlamenti (EP) választással. A választás pontos dátumáról az OVB dönt majd. • Nincs fellebbezés, Toller jogerősen cselekvésképtelen • Időközi választás Pécsett: Páva Zsoltot kérte fel a Fidesz

MNO
2009. 02. 12. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár egy napon is tarthatják a szocialista Toller László gondnokság alá helyezése miatt kiírandó pécsi időközi országgyűlési, valamint az európai parlamenti választás első fordulóját június 7-én.

A választási eljárási törvény értelmében az időközi országgyűlési képviselő-választást a kitűzéstől számított 72 napon túl, de a mandátum megszűnésének napjához képest négy hónapon belülre kell kiírnia az Országos Választási Bizottságnak (OVB). Ez azt jelenti, hogy legkésőbb június 7-én lehet megtartani a választás első fordulóját.

Az OVB korábban úgy értelmezte a választási törvényt, hogy a négy hónapon belüli kiírás csak az első fordulóra érvényes, a másodikra már nem. (Ennek alapján írták ki a legutóbbi ferencvárosi választást is.) A választást – a szokásoknak megfelelően – egy vasárnapi napra írja ki az OVB. A szavazás napja, illetve érvénytelen első forduló esetén napjai nem eshetnek nemzeti ünnepre vagy munkaszüneti napra. Idén május 31-ére esik pünkösd, így aznap nem lehet választást tartani.

Toller László, Baranya megye 3. számú országgyűlési választókörzetének képviselője csütörtökön került „cselekvőképességet kizáró gondnokság” alá, miután jogerőssé vált a Szigetvári Városi Bíróság január 21-ei, azóta meg nem támadott határozata. A képviselő 2006 júniusában Dombóvár közelében egy balesetben súlyosan megsérült, azóta kómában van. Cselekvőképtelenné nyilvánítását 2007 novemberében egy névtelen levélíró kérte a pécsi gyámhivataltól. Toller László mandátumának megszűnéséről Szili Katalin házelnök tájékoztatja majd az OVB-t, a testület ekkor dönthet majd az időközi választás időpontjáról, valamint az ahhoz kapcsolódó határidőkről, határnapokról.

A pécsi országgyűlési egyéni választókerületi (oevk) iroda feladata lesz a választás lebonyolítása, kezdve a választói névjegyzék összeállításától, az értesítők, kopogtatócédulák, ajánlószelvények kiküldésén át a külképviseleti névjegyzékbe vételig. A jelölteknek az oevk bizottságánál kell jelezniük indulási szándékukat, ám előtte az őket jelölő szervezeteknek is nyilvántartásba kell vetetniük magukat. A képviselői helyért – úgy, mint a négy évenként esedékes választásokon – bármely választójoggal rendelkező magyar állampolgár indulhat, aki 750 érvényes ajánlószelvényt összegyűjt. A választás első fordulója akkor lesz érvényes, ha a választópolgárok több mint fele szavaz, és akkor lesz eredményes, ha az egyik jelölt megszerzi a szavazatok több mint felét.

Érvénytelen vagy eredménytelen választás esetén második fordulót tartanak; ekkor az érvényességi küszöb már csak 25 százalék. Ha ezt sem érné el a választói részvétel, akkor újabb időközi választást írnak ki. Az Európai Unió 27 tagállamában június 4–7. között tartják az európai parlamenti választásokat. Magyarországon várhatóan június 7-én lesz az EP-választás.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.