„Láthatóbbá kell tenni” az elkövetőket: több kamerát a bankokba!

Több és jobb belső kamerát kell elhelyezni a bankokban a rablások megelőzése érdekében – mondta Bencze József országos rendőrfőkapitány csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. • Bencze: A rendészeti válasz csak felületi kezelés lehet• Pisztolyos férfi rabolt ki egy nyíregyházi pénzintézetet• Most már kést is vitt magával az elszánt bankrabló• Nem találják az óbudai bankrablót – nincs nyomravezetői díj

MNO
2009. 02. 05. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A főkapitány azután beszélt erről, hogy szakmai egyeztetést folytatott a bankszövetség és a bankok biztonságát felügyelő cégek képviselőivel. A találkozót Bencze József kezdeményezte az utóbbi időszakban megszaporodott, pénzintézetek sérelmére elkövetett rablások megelőzése érdekében.

A főkapitány szerint az ombudsman valószínűleg tiltakozni fog a kamerarendszer kibővítése ellen, de – mint mondta – a megbeszélés résztvevői szerint a védekezésnek és a későbbi felderítésnek elengedhetetlen követelménye, hogy az elkövetőről olyan felvételek készüljenek, amelyek alapján azonosítható. Beszámolt arról is, hogy utasítására csütörtökön megkezdődik annak a szoftvernek a 3-6 hónapig tartó tesztelése, amely képes arra, hogy „kezelje” a bankok épületeinek alaprajzát, a tereptérképét, és így segítse, hogy egy esetleges támadás idején ne a helyszínen kelljen tájékozódniuk a rendőröknek, hanem már az adatok birtokában, gyorsan tudjanak reagálni. A rendszer képes arra, hogy reálidőben közvetítse a bankfiók kamerájának felvételét egy esetleges támadás esetén a rendőrséghez.

A főkapitány szerint az egyeztetésen felvetődött a banki biztonsági emberek és az alkalmazottak képzésének, szűrésének szükségessége is, mivel néhány bankrablás esetében bennfentes információkkal rendelkeztek az elkövetők. Elmondta: célszerű lenne jobban elterjeszteni a zsákmány önmegsemmisítését lehetővé tevő berendezések használatát, mert az ilyen berendezések alkalmazása esetében „céltalanná válik az egész kockázatvállalás”.

Jakab Péter, a Magyar Bankszövetség bankbiztonsági munkacsoportjának a vezetője egy kérdésre válaszolva elmondta: ugyan a móri bankrablás után készült egy kormányrendelet-tervezet, amely a bankok biztonságával foglalkozott, de azt nem fogadták el. Ettől függetlenül a pénzintézetek önkéntesen betartják a kormányrendelet-tervezetben megfogalmazott, biztonságot fokozó előírásokat – mondta. A főkapitány megjegyezte, fontos lenne ennek a kormányrendelet-tervezetnek az ismételt beterjesztése.

Schiffer Péter, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) főigazgató-helyettese is szükségesnek tartotta a minden szolgáltatóra nézve kötelező biztonsági standardok kidolgozását, amelyek betartását a felügyelet számon kérhetné. Bencze József a bűnügyi statisztikai adatokról szólva elmondta: 1997-ben robbanásszerűen megnőtt a pénzintézetek sérelmére elkövetett bűncselekmények száma, amíg ugyanis 1996-ban 38 ilyen eset volt, addig 1997-ben már 124. Az év első hónapjában 12 fegyveres rablást követtek el, 2008-ban összesen 22-t. Leginkább Budapest, Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Komárom-Esztergom megye pénzintézeteit rabolták ki. A bankrablások 50-60 százalékát derítette fel a rendőrség az elmúlt öt év átlagában.

A főkapitány beszámolt arról is, hogy a jövő héttől részletes szakmai egyeztetéseket folytatnak a Magyar Bankszövetséggel, és konkrét javaslatokat dolgoznak ki, amelyek kockázatossá teszik a bankrablásokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.