„Sürgős változások kellenek a természettudományos oktatásban”

A természettudományos közoktatás átalakítását szorgalmazták szombaton a Debreceni Egyetem Napja keretében megrendezett „konszenzus szimpózium” résztvevői. Pálinkás József szerint át kell alakítani az érettségi vizsga rendszerét, valamint a természettudományi tárgyak óraszámának „enyhe növelésére” van szükség.

MNO
2009. 02. 07. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke szerint a magyar közoktatásban jelentős változásra van szükség ahhoz, hogy a felsőoktatásban, majd onnan kikerülve a mérnöki pályákon biztosítani lehessen a gazdaság, az ország fejlődését. „Az ország versenyképességéről, a felnövekvő nemzedék műveltségéről van szó” – nyomatékosította az akadémia elnöke. Pálinkás a legfontosabb feladatnak nevezte, hogy az iskolákban meg kell tanítani a fiatalokat gondolkodni. Ehhez szerinte elengedhetetlen a magyar nyelv megfelelő ismerete, a matematika megfelelő szintű elsajátítása, a történelem, a társadalom összefüggéseinek ismerete, a természet összefüggéseinek megismerése, illetve az, hogy az anyanyelven kívül még egy idegen nyelven megértesse magát a fiatal.

Pálinkás javaslatai szerint a közoktatásban a természettudományi tárgyak óraszámának „enyhe növelésére” van szükség. Gyakorlatiasabbá kell tenni a tananyagot, biztosítva a tudományágak közötti összefüggések bemutatását – mutatott rá. Az MTA elnöke végezetül szorgalmazta az érettségi vizsga átalakítását, s reményét fejezte ki, hogy ebben hamarosan konszenzusra jutnak. Pálinkás szerint kötelező érettségi vizsgatárgy kell, hogy legyen a magyar nyelv és irodalom, a történelem, a matematika, egy választható természettudományi tárgy és egy választható idegen nyelv.

Fésüs László akadémikus, a Debreceni Egyetem rektora elmondta: az első alkalommal, hagyományteremtő jelleggel megrendezett egyetemi napon olyan kérdéseket tűznek napirendre, amelyek jól jelzik, hogy az egyetemeknek ki kell lépniük a hagyományos szerepkörükből, s igazodniuk kell a gazdasági-társadalmi kihívásokhoz. A természettudományos közoktatás helyzetével foglalkozó fórumon Fésüs László hangsúlyozta: a legutóbbi felvételi idején drámaian szembesültek a felsőoktatási intézményekben azzal, hogy országosan ezer helyet nem tudtak betölteni. „Egyre kevesebben, egyre gyengébb felkészültséggel választják a természettudományokat, ami komoly problémát jelent” – mondta a rektor.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.