Hétfőn ismét a Ház előtt lesz egy korábban leszavazott interpelláció. Mikola István (Fidesz) március 9-én azt mondta, valójában nem szünteti meg a kormány a teljesítményvolumen-korlátot, sőt azt jóval szigorúbbra szabják. Vojnik Mária, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára viszont azt mondta, az intézmények jobb, alaposan végiggondolt finanszírozásra számíthatnak. Válaszát sem a képviselő, sem a Ház nem fogadta el.
Zárószavazás lesz a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló, az Alkotmánybíróság (AB) által részben alkotmányellenesnek nyilvánított törvény módosításáról. Az AB szerint a tisztességes eljárás követelményének nem felel meg az olyan szabályozás, amely a cégvezetőkkel szemben kétéves „eltiltást” tesz lehetővé a foglalkozás gyakorlásától úgy, hogy a megfelelő ellenbizonyítás lehetősége nem biztosított, a bíróságnak pedig mérlegelési joga nincs. A jogszabályt tavaly júniusban Sólyom László köztársasági elnök küldte az AB-hoz. A törvényjavaslatból kiveszik a kifogásolt rendelkezéseket.
Döntést hoznak a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét érintő egyes törvények módosításáról, amellyel megerősödik a pénzügyi felügyeleti eszköztár, és csökkentik a pénzintézetek egyoldalú szerződésmódosítási lehetőségeit.
Az Országgyűlés hétfőn várhatóan elfogadja az ÁPV Zrt. és jogelődjei – mint a privatizáció lebonyolítására létrehozott célszervezetek – tevékenységéről és a teljes privatizációs folyamatról (1999–2007) szóló jelentést, amely szerint ha voltak is kevésbé sikeres programok és tranzakciók, mindenképpen elismerésre méltó eredményként kell elkönyvelni, hogy a privatizáció mindvégig szervezetten, ellenőrzött módon, nagyobb zökkenők nélkül zajlott. A dokumentum szerint a privatizációból származó állami bevétel 2395 milliárd forintot tett ki a vizsgált időszakban, míg a privatizációval összefüggő költség összesen 1370 milliárd forint volt.
Folytatódik az SZDSZ által benyújtott, a Reformszövetség javaslatait tartalmazó országgyűlési határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Kedden több, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által a közelmúltban bejelentett javaslat általános vitája is megkezdődik, köztük a kisebb parlamentről szóló alkotmánymódosításé és az azzal összefüggő választójogi törvényé, valamint az adórendszert átrendező javaslatoké. A kormány azt javasolja: az alkotmányban rögzítsék, hogy az országgyűlési képviselők száma legfeljebb 200 fő lehet. A választójogi törvényjavaslat ezt úgy pontosítja, hogy 199 fős legyen az Országgyűlés, 176 képviselőt területi listáról válasszanak meg, míg 23-an országos kompenzációs listáról kapjanak mandátumot az egyfordulós választáson.
Megkezdődik az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításának általános vitája. Ennek alapján július 1-jétől 20 százalékról 23 százalékra emelkedik az általános forgalmi adó normál kulcsa, és szintén emelkedik az üzemanyagok, a cigaretta és az alkohol jövedéki adóterhe is. Az adótábla 2009 teljes egészére, tehát visszamenőleg megváltozik, a kulcsok nem módosulnak, az alsó kulcs sávhatára azonban emelkedik: 1 millió 700 ezer forintról 1 millió 900 ezer forintra. Módosítják az adóelőleg-szabályokat a családi pótlék adóalapba történő beszámításával összefüggésben. Szintén az év közepétől a foglalkoztatóknak és az egyéni vállalkozóknak a minimálbér kétszeres összegéig a korábbi 29 százalék helyett 26 százalék tb-járulékot kell fizetniük. A társasági adókulcs 16-ról 19 százalékra emelkedik, az adóalap ugyanakkor szélesedik, miután számos kedvezmény megszűnik.
Lefolytatják annak az alkotmánymódosításnak a vitáját, amely Magyarország által vállalt nemzetközi jogi kötelezettségeket kíván bevezetni, az alkotmányba foglalva a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási gyűlölet keltésének tilalmát. Ha a módosítást elfogadják, akkor az alkotmányban az is szerepelne, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának, valamint a sajtószabadságnak a gyakorlása nem irányulhat nemzeti, etnikai, faji vagy vallási gyűlölet keltésére, valamint a faji felsőbbrendűségre vagy a fajgyűlöletre alapozott eszmék terjesztésére.
Megvitatják azt az alkotmánymódosítást is, amellyel tovább szűkül az Országgyűlés csapatmozgást engedélyező hatásköre, így a jövőben a kormány dönt a Magyar Honvédség békefenntartásban való részvételéről, illetve külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenységéről. Lefolytatják az atomenergia 2007-es hazai alkalmazásának biztonságáról szóló jelentés, valamint az annak elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat vitáját.
(MTI)