Magyarországnak nagyszerű alapvető üzleti adottságai vannak: rendkívül jó infrastruktúra, remek földrajzi elhelyezkedés, igazán jól képzett és tehetséges munkaerő, valamint fejlett városok, amelyek rendkívül jó életkörülményeket biztosítanak. Ha sikerül versenyképesebbé tenni az adórendszert és visszaállítani a GDP-növekedést, akkor a befektetők vissza fognak térni az országba. Ahhoz, hogy versenyképesebb legyen az ország, „fájdalmasan” csökkenteni kell a kormányzati kiadásokat és a szociális jutatatásokat – hangsúlyozta April H. Foley az Amerikai Kereskedelmi Kamara rendezvényén. A nagykövet kiemelte: az Egyesült Államok érdeklődéssel figyeli a magyarországi politikai fejleményeket. Az Egyesült Államok megpróbál kiegyensúlyozott kapcsolatot fenntartani az összes parlamenti párttal és kész együttműködni az újonnan megválasztott miniszterelnökkel, akárki is lesz az – tette hozzá.
A diplomata azt mondta: továbbra is probléma Magyarországon az átláthatóság hiánya és a korrupció. Draskovics Tibor igazságügyi miniszter arról tájékoztatta az elmúlt napokban – fűzte hozzá -, hogy a magyar kormány antikorrupciós törvényjavaslatot terjeszt a parlament elé. A nagykövet arról is beszélt, hogy az amerikai-magyar kapcsolatok „fantasztikus” állapotban vannak, az Egyesült Államok közeli szövetségesként tekint Magyarországra (erről vannak más vélemények is – a szerk.). Az energiabiztonság alapvető jelentőségű Magyarország és az itt működő cégek számára, éppen ezért fontos, hogy a magyar kormány elkötelezte magát a Nabucco-gázvezeték mellett – emelte ki April H. Foley.
Hároméves munkáját értékelve kiemelte: amikor Magyarországra érkezett, találkozott az államfővel, a kormányfővel és a külügyminiszterrel is. Mind a hárman arról beszéltek, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok rendkívül jók, de az egyik legfontosabb rendezendő kérdés a vízummentesség. Mára ez a kérdés megoldódott – mutatott rá.
Három éve szintén a kérések között volt a Táncsics-börtön visszaadásának ügye. Ez is rendeződött: a tervek szerint 2011-ben fejeződhet be az ingatlancsere, eddigre fejezik be az amerikai tulajdonba kerülő Szabadság téri ingatlanok rekonstrukcióját és ekkor kerülhet vissza magyar tulajdonba a Táncsics-börtön – fűzte hozzá. Nagykövetségének harmadik eredménye, hogy a pápai repülőtér lett a támaszpontja a NATO stratégiai légi szállítási programjának. Az első C-17-es repülőgép idén július 27-én landolhat a repülőtéren. A budapesti nagykövetség egyebek mellett azért lobbizott a pápai reptérért, hogy Magyarországon is legyen látható a NATO-jelenlét az állampolgárok számára – mondta a diplomata.
April H. Foley az Amerikai Kereskedelmi Kamara rendezvényén mondta el utolsó nyilvános beszédét. Az MTI információi szerint a nagykövet jövő csütörtökön utazik el Magyarországról. „Imádom Magyarországot, imádom a magyarokat. A magyarok szenvedélyesek, nagylelkűek, kedvesek, humorosak és ördögien kreatívak” – mondta búcsúzóul April H. Foley. A nagykövet kiemelte: nagyon fog hiányozni neki Magyarország. April H. Foley-t csütörtökön fogadta Göncz Kinga külügyminiszter. A nagykövet Sólyom László államfőtől is elköszönt a héten.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.