Már most a csőd szélén állnak a kórházak

Csőd szélére sodródtak a kórházak, pedig a legújabb, 30 milliárd forintos megszorítás még életbe sem lépett. A teljesítménykorlátozás ugyan április elsejétől megszűnik, az intézményeknek azonban ez legalább 10-30 százalékos bevételkiesést jelent.

MNO
2009. 03. 22. 16:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljesítménykorlátozás április 1-jétől szűnik meg a fekvő- és járóbeteg-ellátásban, a vonatkozó kormányrendelet módosítása a héten jelent meg a Magyar Közlönyben. Az új finanszírozási rend alapjául a tavalyi teljesítmény szolgál. A kórházak az összeg 70, a szakrendelők pedig 80 százalékát kapják meg automatikusan az egészségbiztosítótól. A maradék 20, illetve 30 százalékon a többi intézménnyel osztoznak.

Egy biztos, hogy rosszabb lesz, de hogy ez 10, 20 vagy 30 százalék kiesést fog jelenteni bevételi oldalon, azt most még nem lehet előre megmondani – nyilatkozta Bulyovszky István, a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház főigazgatója. Az utófinanszírozás megmarad, az egészségbiztosító először júliusban fizet az új szabályok szerint.

Dr. Becsei László, a békéscsabai Réthy Pál Kórház-Rendelőintézet főigazgató-főorvosa kijelentette: a számítások alapján úgy néz ki, hogyha ugyanannyi beteget látnak el, mint a tavalyi év folyamán, akkor a 146 ezer forint helyett 125-130 ezer forintra fog kijönni egy súlyszámnak a forint értéke, tehát valójában csökkenés jelentkezik a finanszírozásban. Mint mondta, a békéscsabai kórház évi 150-200 millió forintos, az orosházi 300 milliós bevételkieséssel számol. További megszorítás, hogy – meghatározott esetben – az aktív ellátást nyújtó kórházak tavalyi teljesítményéből a kormány levonja azoknak a betegeknek az ellátását, akik nem az adott intézmény ellátási területéről érkeztek, és nem minősültek sürgős esetnek. Ilyenek például a tervezett műtétek.

„Mi úgy érezzük, hogy sérülni fog a szabad orvosválasztás alkotmányos joga, hiszen nem biztos, hogy midnen beteg abba a kórházba mehet majd, ahová tartozik. Mehet, csak nem biztos, hogy el meri vállalni az a kórház az ellátását, hiszen fogalma sincs, hogy ezért megkapja-e a megfelelő pénzt az ellátásáért, vagy sem” – mondta Dr. Kalmár Mihály egészségügyi tanácsnok.

A várható bevételkiesés elvileg létszámcsökkenést indokolna. Csakhogy a kórházi minimumfeltételekről szóló rendelet előírja az osztályonkénti minimális dolgozói létszámot is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.