Bécsben Bajnai apját is a Mol-ügylet környékén látják

A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői számának cikke szerint a Mol vezetősége tart az oroszoktól és egyáltalán nincs ínyére, hogy a Surgutneftegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A lap gyanúsnak találja, hogy Bajnai Gordon Bécsben élő apja is egy orosz cégnek dolgozik. • KDNP: a Molt korábban túlprivatizálták, most tehetetlenek

MNO
2009. 04. 06. 11:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója 2006-ban még azt mondta, hogy szívesebben látna orosz partnert a cégében, mint az osztrák OMV-t. Ma viszont, amikor kívánsága teljesült, s az osztrák kézben lévő Mol-részvények a Surgutneftegazhoz vándoroltak, már másképp ítéli meg a helyzetet: aggódik, hogy az oroszok lenyelik a magyar energiavállalatot – olvasható a bécsi lapban.

A cikk ugyan utal arra, hogy a Lex Mol gyakorlatilag lehetetlenné teszi az olajvállalat politikai jóváhagyás nélküli felvásárlásást, de emlékeztet rá, hogy a magyar politikai élet jelenleg a teljes átalakulás állapotában van. A lap idézi azt a szóbeszédet is, mely szerint Gyurcsány Ferenc a Déli Áramlat egyik vezetőjeként a Gazpromhoz igazolna. A Wirtschaftsblatt Bajnai Gordont is gyanúsnak találja: megemlíti, hogy a leendő miniszterelnök rendszerváltás óta Bécsben élő édesapja cégvezető az UWT nevű kereskedőcégben, amely a kalinyingrádi Valerij Atamanov és Anna Gorcsunova érdekeltsége.

A bécsi lap a Surgutneftegaz vezetőjét, Vlagyimir Bogdanovot is megszólaltatja, aki nem érti a magyarok félelmét, hosszú távú, mindkét fél számára előnyős együttműködést tervez az európai energiaellátás biztonsága érdekében. Azt a kérdést, hogy a szibériai konszern miért felejtette el jövendőbeli partnerét értesíteni a küszöbön álló kooperációról, Bogdanov nyitva hagyta. A lap politikai magyarázatot is ad: feltételezhető, hogy a Surgut a Molon keresztül próbált egy Nabucco-országban befolyást szerezni. Ismeretes, hogy a Surgut szoros kapcsolatokat ápol a Kremllel, így az sem zárható ki, hogy felsőbb utasításra cselekedtek – véli a lap. Mindenesetre érdekes, hogy a Surgutneftegaz éppen abban az időszakban szánta rá magát az első külföldi részvényvásárlásra, amikor az EU döntést hozott a Nabucco gázvezeték feltétlen megépítéséről – zárja elemzését a Wirtschaftsblatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.