A szakember ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az EP-választáson nem érvényes az országgyűlési választásokra vonatkozó szabályozás, amely jelöltenként egymillió forintos keretet biztosít. Mint elmondta, konkrétan a június 7-ei EP-választási kampányhoz állami költségvetési támogatást nem kapnak a pártok, saját belátásuk szerint dönthetnek arról, mennyit költenek jelöltjeik, illetve pártjuk népszerűsítésére.
Tóth Zoltán szerint ebben a helyzetben a pártok számára „erkölcsileg irányadó” az országgyűlési választás kampányszabályozása lehet.
Az országgyűlési képviselő-választásra vonatkozó szabályozás szerint jelöltenként egymillió forintot költhetnek a pártok, de legfeljebb (a maximálisan megszerezhető mandátumok számának megfelelően) 386 millió forintot.
A mostani EP-választáson a pártok a listáikon legfeljebb 66 jelöltet állíthatnak, közülük az első 22 kerül fel a szavazólapra. (Magyarország összesen 22 képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe.)
A választási szakértő szerint a parlamenti pártoknak „nagyon súlyos szabályozási adóssága van”, és ezen mielőbb változtatni kellene, „lehetőleg úgy, hogy ahhoz az életnek valami köze legyen”. A jelöltenkénti egymillió forintos szabály igen távol áll az élettől – jegyezte meg.
Tóth Zoltán szerint előbb a pártfinanszírozást kellene rendezni, majd ezután a kampányfinanszírozást.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.