Szabó Máté: „Biztos rosszul fogalmaztam, elnézést kérek”

Hét jogvédő szervezet tiltakozott pénteken Szabó Máté ombudsmannak a „cigánybűnözéssel” kapcsolatban tett kijelentése miatt; többen lemondásra is felszólították. A szakombudsmanok aggodalommal figyelik az állampolgári jogok biztosának megnyilvánulásait. Szabó Máté, az egyik kereskedelmi televíziónak adott péntek esti interjújában visszavonta nyilatkozata sértő részeit. • Szabó Máté a lyukas nadrágról és a drága biztosi rendszerről

MNO
2009. 04. 03. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Visszavonom mindazokat a kijelentéseket, amelyek arra engednek következtetni hogy etnicizálnám a bűnözést” – jelentette ki Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa péntek este az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Közölte: nem voltak ilyen szándékai, „biztos rosszul fogalmaztam (...), elnézést kérek, ha bárkit ezzel megbántottam”. Szabó Máté ugyanakkor azt mondta: csak akkor mond le, ha olyan szervezetek szólítják erre fel, amelyeket az alkotmány erre feljogosít. Hozzátette: együtt szeretne dolgozni a civil szervezetekkel.


Kállai Ernő kisebbségi ombudsman azt mondta: „Aggodalomra ad okot, ha az emberi jogok védelmezője ilyen területre téved.” Hozzátette: mindhárom szakombudsman kétségekkel telve figyeli az állampolgári jogok biztosának elmúlt időszakban történt megnyilvánulásait.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szervezet közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy az ombudsman megsértette az alkotmányt, és azt követelte Szabó Mátétól, vonja vissza a „cigánybűnözésről” szóló kijelentéseit. Tegye nyilvánvalóvá, hogy az általa mondottak elfogadhatatlanok. „Álláspontunk szerint, aki ilyeneket mond, nem alkalmas arra, hogy az alkotmányban foglalt feladatait ellássa” – írták. Mint a TASZ hozzátette, „ezen nem változtat az a tény sem, hogy Szabó Máté utóbb közleményt adott ki, amelyben a szerkesztőségi címadást tette felelőssé az általa elmondottakért”.

Az Eötvös Károly Intézet közleményében úgy fogalmazott: amíg Szabó Máté tölti be a tisztséget, nincs általános ombudsman. A Soros Alapítvány által 2003-ban létrehozott intézet – amelynek alapító elnöke Majtényi László korábbi adatvédelmi biztos – szerint Szabó Máté nyilatkozata így nemcsak azt teszi nyilvánvalóvá, hogy „olyan embert választott az Országgyűlés e tisztségre, aki téves általánosításokkal embercsoportokat bélyegez meg, hanem aki azzal sincs tisztában, mi az ombudsmani alapjogvédelem funkciója”. Az Eötvös Károly Intézet azt írta: Szabó Máté csak az interjú címét vitatta, a szájából elhangzott mondatokat nem, és bár a rasszizmust elítélte, saját, ilyen tartalmú nyilatkozatait nem vonta vissza.

A Magyar Helsinki Bizottság, a Roma Polgárjogi Alapítvány, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda, valamint az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) és az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány közös közleményben tiltakozott az ombudsman kijelentése ellen, és úgy fogalmaztak: Szabó Máté a továbbiakban nem töltheti be hitelesen ezt a tisztséget.

Az ombudsmannal készült interjú megjelenésének napján a Fővárosi Cigány Önkormányzat elnöke és Mohácsi Viktória európai parlamenti képviselő is kiadott tiltakozó nyilatkozatot.

Szabó Máté az MTI-nek csütörtök délután küldött közleményében azt írta: „Az elhangzottak tartalmától alapvetően eltérő keretbe került az ombudsmani tevékenységemről szóló helyzetértékelésem.” Aláhúzta: továbbra is a lehető leghatározottabban elítél „mindenfajta rasszista indíttatású megnyilvánulást, történjen az szóban vagy tettben, különösen az egyéni és kollektív erőszakot”.

Az állampolgári jogok biztosa a Figyelőnet.hu-nak adott, a honlapra csütörtökön felkerült interjúban azt mondta, hogy egy cigány önkormányzati képviselővel és egy kriminológussal folytatott beszélgetéséből „kirajzolódott a kimondhatatlan: a »cigánybűnözés« profilja”. Szabó Máté közlése szerint ez a megélhetési bűnözés sajátos fajtáit jelenti, másrészt itt gyakori a kollektív elkövetés. „Egy kollektivista társadalmi, szinte törzsi csoportról van szó, szemben a magyar társadalom nagymértékű individualizáltságával” – fogalmazott. Az országgyűlési biztos azt mondta, „ha látjuk a bűnözői profilt, arra figyelmeztetni kell a lakosságot, és világosan nevén kell nevezni”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.