A Forsense a Századvéggel közös választáskutatási programjában 1000 főt kérdezett meg 2009 májusában az európai parlamenti választásokkal kapcsolatos lakossági ismeretekről és véleményekről. A márciusi 50 százalékról áprilisban 74 százalékra emelkedett azok aránya, akik tudják, hogy idén uniós választások lesznek, májusban ez az arány már csak csekély mértékben növekedett (76 százalék). Nőtt azonban azok száma, akik a választás pontos dátumát is meg tudták mondani. Június 7-ét márciusban a kérdezettek 4, áprilisban 37, májusban már 45 százaléka nevezte meg pontosan.
A fideszesek kétharmadának fontos a voksolás
Akárcsak áprilisban, úgy májusban is a kérdezettek 74 százaléka tartja összességében fontosnak vagy nagyon fontosnak az EP-választásokon való részvételt. A Fidesz támogatóinak körében magasabb azok aránya, akik nagyon fontosnak tartják a választást (62 százalék), míg az MSZP-szavazók 44 százaléka vélekedett így. A szavazási kedv nem változott jelentősen az elmúlt egy hónap alatt, a megkérdezettek 56 százaléka ígérte biztosra részvételét a június 7-i voksoláson, ami három százalékkal magasabb, mint áprilisban volt.
Nőtt a Fidesz előnye az MSZP-vel szemben
A Forsense májusi adatfelvétele szerint az európai parlamenti választásokon a szavazópolgárok 37 százaléka támogatná a Fidesz–KDNP és 10 százalék az MSZP listáját. A két nagy párt közti különbség ugrásszerűen megnőtt egy hónap alatt, 12-ről 27 százalékra (áprilisban a szavazók 25, illetve 13 százaléka szavazott volna a két pártra). Az európai parlamenti választásokon biztosan részt vevő és EP-pártlistát is választó csoporton belül a Fidesz–KDNP-lista támogatottsága – 10 százalékot emelkedve – 72 százalék, az MSZP-é 16 százalék, ami 11 százalékkal alacsonyabb, mint egy hónappal korábban. A kis pártok közül a Jobbikra 6 százalék, az MDF-re 3, az SZDSZ-re 2 százalék, az LMP–HP-re és a Magyar Kommunista Munkáspártra 1-1 százalék szavazna ebben a körben.
Fidesz–MSZP 16:5
A választópolgárok májusi felmérésben adott válaszai alapján az európai parlamenti választáson való részvétel 33 és 39 százalék között várható. A listás szavazás számítási szabályait alkalmazó modell segítségével készült becslés szerint – ilyen részvételi arányok esetén – a 22 Magyarországnak járó európai parlamenti helyből 16-ot kapna a Fidesz–KDNP, 5-öt az MSZP és 1-et a Jobbik.