„Elmaradt az előre hozott vásárlás, így ha továbbra is eladni akarnak, nem nagyon emelhetnek árat, és ez igaz az autókhoz kapcsolódó biztosítási szolgáltatásra is” – mondta Ertl Pál, az Uniqa Biztosító nem életbiztosításokért felelős igazgatósági tagja.
A biztosítóknál a nem életbiztosítási üzletágat, azon belül pedig az autó- és a lakásbiztosításokat érinti közvetlenül az áfaemelés. A gyors kárrendezések lényege a biztosító és a károsult ügyfél megállapodása egy fix összegben, itt nem szerepel az áfa, tehát a kifizetés sem lesz több – mondta Csurgó Ottó, aki a Groupama-Garancia Biztosítónál a nem életbiztosítási területek vezérigazgató-helyettese.
A számlás kárrendezéseknél a ráfordítás több lesz a megemelt áfa kulcs miatt, de díjat emelni csak a biztosítási évfordulón lehet, akkor pedig nem az adó mértéke, hanem a piaci helyzet a meghatározó, legalább is az autóbiztosításoknál – tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.
Rámutatott: a lakásbiztosításoknál más a helyzet, ott az éves inflációval automatikusan emelkednek a díjak, az inflációban pedig megjelenik az adóemelés is.
A piaci helyzetre hivatkozott Ertl Pál is, amikor úgy vélte, hogy az autó biztosítások díjaiba nem épülnek be arányosan az adó miatti többletköltségek, amelyek nemcsak a végszámlában foglalt magasabb adó miatt emelkednek, hanem azért, mert az alkatrészek is drágábbak lesznek. Összességében azonban a biztosítók inkább csökkentik az eredményüket, mint hogy díjat emeljenek – tette hozzá a szakértő.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.