Új megvilágításba helyezheti Sebestyén József halálának körülményeit az a friss információ, amely az Index birtokába jutott. Eszerint az ukrán toborzótisztek által megkínzott és később elhunyt magyar férfi boncolását egy olyan igazságügyi szakértő végezte, akit közvetlenül befolyásolhatott az ukrán titkosszolgálat.

Sebestyén József boncolását zsarolt orvos végezhette
Az Index információi alapján a boncolást egy bizonyos Joszip Akar nevű orvosszakértő végezte, akit a saját fia sorsával zsarolhattak meg. Akar fiát ukrán katonák egy közúti igazoltatás során mozgósították, majd kiképzőtáborba szállították, ahonnan csak apja közbenjárására engedték ki.
Akar azóta – kárpátaljai források szerint – szinte bármilyen hivatalos dokumentumot aláír, ha azzal fiát megvédheti a további katonai behívástól.
Ez magyarázatot adhat arra, hogy miért nem találtak hivatalosan semmilyen testi sérülést Sebestyén József holttestén, noha utolsó vallomásában a férfi részletesen beszámolt a bántalmazásról. Mint fogalmazott:
Sok más emberrel együtt egy erdőbe vittek. Vertek – főként fejre és testre. Azt mondták, ha nem írok alá valamit, nullára visznek. A fájdalomtól mozdulni sem tudtam. Néhány katona a sárba dobott, hogy ott aludjak.
A hivatalos boncolási jelentés ezzel szemben tüdőembóliát jelöl meg halálokként, és azt állítja, semmilyen testi sérülés nem volt megállapítható, amely erőszakra utalna. Az Index forrásai szerint azonban a vizsgálat függetlensége megkérdőjelezhető, és a szakértői jelentés tartalmát nem szakmai, hanem politikai-emberi zsarolás határozhatta meg.
Magyar reakció
A magyar kormány az eset kirobbanása után diplomáciai lépésekhez folyamodott. Elsőként bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, majd az Európai Unióban kezdeményezte azoknak a felelősöknek a szankcionálását, akik érintettek lehetnek az ügyben.
A magyar kormány célja, hogy az ukrán Kárpátaljai Hadkiegészítési Parancsnokság vezetője – akit a kényszersorozásokkal hoznak összefüggésbe – felkerüljön az EU emberi jogi szankciós listájára.
Emellett Magyarország három ukrán tisztségviselőt már azonnali hatállyal ki is tiltott a területéről. A lépésre Ukrajna heves válasszal reagált. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter X-bejegyzésben ítélte el a döntést, és úgy fogalmazott:
Magyarország azon döntése, hogy beutazási tilalmat rendel el a területére három ukrán katonai tisztviselővel szemben, megalapozatlan és abszurd.
A diplomata hozzátette:
elutasítjuk Magyarország manipulációit, és nem tűrjük az ilyen tiszteletlenséget katonáinkkal szemben. Ukrajna fenntartja magának a jogot, hogy megfelelő válaszintézkedéseket tegyen.
Borítókép: Sebestyén József