Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának munkatársai az egri, a pálhalmai és a kalocsai büntetés-végrehajtási intézetben végeztek helyszíni vizsgálatokat. Kalocsán tartják fogva az életfogytiglanra ítélt nőket. A hatályos miniszteri rendelet a férfi elítéltekre három, a nőkre és a fiatalkorúakra pedig három és fél négyzetméter mozgásteret ír elő.
Pajcsicsné Csóri Erika főtanácsadó elmondta: több helyen megállapította az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosának Hivatala, hogy nagyon zsúfoltak a börtönök a női elítéltek számára is. Pálhalmán például megállapították, hogy nincs biztosítva a nők számára a napi fürdési lehetőség, ami a fogvatartott nők emberi méltósághoz való jogát csorbítja – tette hozzá.
A fegyházak, börtönök, fogházak fenntartása évi 41 milliárd forintba kerül, a költségek 88 százalékát az állam állja. Összehasonlításul: egy egyetemista napi kétezer forintba, egy fogvatartott négyszer ennyibe kerül a költségvetésnek.
A helyhiányt a rendészeti államtitkár nem vitatta, de a kormány – pénz hiányában – leállítja a magántőkéből finanszírozott börtönprogramot. Az elmúlt években Veszprémben, Szombathelyen és Tiszalökön épült büntetés-végrehajtási intézet PPP-modellben.
„Nem aktuális most börtönt építeni, az viszont tény, hogy mióta a rendőrség fokozott ellenőrzést végez az utcákon, mintegy 360-nal több börtönlakó van, tehát részben ez okozza a százalékban számított növekedést” – nyilatkozta Juhász Gábor rendészeti államtitkár.
Ha a parlament elfogadja a Büntető törvénykönyv módosítását, a jövőben lehetőség nyílik a szabadságvesztés végrehajtásának részbeni felfüggesztésére. A javaslat bevallott célja a takarékosság, vagy ahogy a módosító indítvány indokolásában fogalmaz az igazságügyi miniszter: a „börtönévek megtakarítása”.
(hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.