Állítsák le a vízművek bújtatott, lopakodó magánosítását!

A bújtatott, lopakodó magánosítás megállítását szorgalmazza a Magyar Víziközmű-szövetség (Mavíz), a magyar víziközmű ágazatban nincs szükség szakmai befektetői forrásokra, elegendőek az európai uniós pénzek – mondta Ányos József, a Mavíz elnöke a szövetség csütörtöki, Sopronban tartott konferenciájához kapcsolódó sajtótájékoztatón. Közben a karbantartás, a hibaelhárítás és a beruházások kiszervezésére készül az Észak-dunántúli Vízmű (ÉDV) Zrt. – jelentette be Bencsik János.• Fónagy: Állami tulajdonban kell tartani a vízközműveket• Garantálja Oszkó az ivóvíz állami tulajdonban maradását

MNO
2009. 06. 11. 15:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetség szeretné elérni, hogy a vízkincs birtoklásával, a hozzáférési rendelkezési joggal kapcsolatos lépések legyenek nyilvánosak és átláthatóak, és alapuljanak az érintettekkel, így az önkormányzatokkal, a fogyasztókkal és az üzemeltetőkkel lefolytatott tárgyalásokon – jelentette ki Ányos József. A szövetség álláspontja szerint a magyar víziközmű ágazatban nincs szükség az EU-forrásokon kívüli, valamint a fogyasztók által megfizettetett költségeken felüli szakmai befektetői forrásokra. Mint ahogy a külföldi befektetők szakértelmére sem tartanak igényt, a hazai szakembergárda megfelelően felkészült.

Az elnök hangsúlyozta, hogy az államnak nincs törvényileg kötelező vízellátási feladata, következésképpen a kezében lévő vízközmű-létesítményeket az önkormányzatoknak kellene átadni, mivel törvényileg azok kötelezettek a vízellátásra és a szennyvízelvezetésre. A Mavíz a vízdíjra tervezett 25 százalékos áfakulcsot is kifogásolta. Szerintük az ivóvizet mint alapvető élelmiszert kedvezményes, 5 százalékos, de maximum 18 százalékos áfakörbe kellene sorolni.

Az elnök kiemelte azt is, hogy a kormányzat régóta adósa a szakmának az úgynevezett teljesköltség-megtérülés biztosításával. A költségek fedezésére a vízdíjakban kellene kellő forrást biztosítani. Ehelyett szerinte a kormányzat újabb és újabb költségterheket ró a szolgáltatókra. A szövetség szerint a közszolgáltatói tevékenységek közül egyedül a vízközmű-szolgáltatás nélkülözi a szabályozást. Amennyiben a hiányzó törvényi szabályozó elemek a közeljövőben nem születnek meg, úgy például veszélybe kerülhet a jelenlegi, Európa-szerte elismert magyar vízszolgáltatási színvonal. Ugyanakkor a szolgáltatási díjak kontroll nélküli növekedésére lehet számítani.

Nem vonták be a vízügyi minisztériumot a döntésekbe

Horváth Lászlóné, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese szerint a szaktárca az elmúlt években előkészítette a víziközművekről és a víziközművi szolgáltatásokról szóló törvényi szabályozást, és abban minden törvényi szintre kívánkozó szabályozási elem megtalálható. Ez a törvénytervezet közigazgatási egyeztetésre alkalmas módon rendelkezésre áll.

Az MTI kérdésre a főosztályvezető-helyettes elmondta, hogy a magánosítás ellen az öt állami társaság esetében „ágál” a Mavíz. A szaktárca már korábban kiadott egy közleményt arról, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumot nem vonták be abba a döntésbe, amelyet a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. előkészítetését követően hozott meg április elsején. A szaktárca ezt követően megkereste a Pénzügyminisztériumot és ismertette azokat a feladat- és hatásköröket, amelyekről ilyen jelentős döntésnél indokolt egyeztetést folytatni a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal. Erre a mai napig nem kaptak választ. Horváth Lászlóné hangsúlyozta, hogy a szaktárca kész a szükséges szakmai egyeztetések lefolytatására.

Az Észak-dunántúli Vízmű már kiszervezne

A karbantartás, a hibaelhárítás és a beruházások kiszervezésére készül az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. – jelentette be Bencsik János, Tatabánya fideszes polgármestere. Bencsik egy átszervezést tárgyaló dokumentumra hivatkozott, amely a jövő héten kerül a vízműtársaság felügyelőbizottsága elé.

A vállalat 80 millió forintos tőkével kft.-t alapítana, amelybe 200 millió forint külső tőkét várnak, és a működéséhez kétmilliárd forintos állami megrendelést biztosítanának – állította a dokumentum alapján Bencsik János. A városvezető rámutatott: a tervezet a dolgozók nagyarányú elbocsátásával számol, és bújtatott privatizációnak tűnik.

„A tőkebevonás azért is indokolt, mert a hatékonyság fokozásához várhatóan szükség lesz a fölöslegessé váló létszám leépítésére, ami több tízmillió forintos végkielégítés kifizetésével jár” – idézett a dokumentumból a polgármester. A vízműnél az üzemeltetés területén 270 embert foglalkoztatnak, akiket jogutódlással átvesznek az új szervezetbe, és feltehetőleg egy részüket elbocsátják. Az átszervezésről szóló tervezet szerint „a létrehozott társaság esetleges működési zavarai jelentős problémákat okozhatnak az ellátásban, veszélyeztethetik a víziközmű-ellátás biztonságát, ezért a társaság működtetése során az ÉDV Zrt. biztosítja a szervezet stabil működéséhez szükséges feltételeket”.

Bencsik János úgy tudja, az ÉDV Zrt. évente mintegy 1,4 milliárd forintos forgalomra készül a létrehozott kft.-vel, és számára további 700 millió forintos reménybeli megrendelést biztosít, azaz „kétmilliárd forinttal kistafíroz egy céget, ahol rövid időn belül túlnyomó többségbe kerül a magántőke” – fogalmazott a polgármester.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.