Az élelmiszerek árait nem érinti jelentősen az áfaemelés

Az elmúlt évekhez képest az idén várhatóan tovább csökken az élelmiszerek áremelkedése, és éves szinten 6 százalék körül mozog majd. Ez lényegesen alacsonyabb, mint a 2007-es 11,5 százalékos vagy a múlt évi 10,2 százalékos élelmiszer-áremelkedés volt – mondta el a Kopint-Tárki vezető kutatója.

MNO
2009. 06. 21. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Márton szerint tovább folytatódik a tejágazatban a visszaesés, és emiatt a tejtermékek ára is tovább csökken. Várhatóan egy liter tejért átlagosan kevesebbet, mint kétszáz forintot kell majd fizetni, szemben a korábbi hónapok 220 forintos literenkénti árával. Kifejtette: enyhén nő ugyanakkor a baromfihús ára, mivel annak relatív olcsósága növeli a keresletet e termék iránt. Az ősszel várhatóan enyhén emelkednek majd a kenyér és a pékáruk árai is, mivel a gyengébb búzatermés miatt várhatóan a liszt ára is drágulni fog. Szerinte nem kell aggódni amiatt, a múlt hónapban kiugróan magas volt az élelmiszerek áremelkedése, mivel ez a primőr zöldségek, gyümölcsök „belépésének” volt köszönhető. A kutató úgy véli: az élelmiszereknél az infláció csak egy százalékkal haladja meg az általános inflációs szintet Magyarországon 2009-ben.

Bakos Erzsébet, a Tej Terméktanács szakmai koordinátora elmondta: a tejtermékek esetében az elhatározott 2 százalékpontos áfa-csökkentést a kereskedők várhatóan nem érvényesítik majd a fogyasztói árakban. Hozzátette: több kereskedelmi cég ugyanakkor megkereste a termelőket, hogy a tervezett áfa-emelés hatását az árak csökkentésével ellensúlyozzák.

Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke azt emelte ki, hogy a húsipari feldolgozók egyértelműen versenyhátrányba kerülnek a tejtermékekkel szemben, mivel 7 százalékpontos áfa-különbség lesz a két termékcsoport között.

A szakember szerint ugyanakkor tovább csökken majd a hústermékek várható forgalma, emellett a feketegazdaság előretörésétől is tart. Ez utóbbi jelenleg a friss termékek és tőkehúsok körében már meghaladja a 30 százalékot a szakember becslése szerint.

Mártonffy Béla, a Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója kifejtette: a csökkenő termelői árak mellett a tervezett 5 százalékpontos áfa-emelés a termelőket áremelésre késztetné, ám ezt a kereskedők általában nem fogadják el.

A szakértők úgy vélték: a kereskedők az áfaemelés hatását a termelőkre akarják majd hárítani. Ezt a magatartást általában elfogadhatatlannak tartották a termelői, feldolgozói szakmai szervezetek képviselői.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.