Bizottsági igen a távoltartásról szóló törvény módosítására

Támogatta a hozzátartozók közötti erőszak miatt alkalmazható távoltartásról szóló, az Országgyűlés által tavaly decemberben elfogadott, de ki nem hirdetett törvényhez benyújtott bizottsági módosító javaslatot a parlament emberi jogi bizottsága hétfői ülésén.

MNO
2009. 06. 22. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotmányügyi bizottság módosító javaslatát tíz igen, kilenc tartózkodó szavazat mellett támogatta a testület. A javaslat célja – mint az indoklásában olvasható –, hogy végrehajtsa azokat a módosításokat, amelyek a ki nem hirdetett törvény alkotmányellenességét megállapító alkotmánybírósági (AB) határozatból következnek. Egyebek mellett az indítvány az AB határozatának megfelelően világossá teszi, hogy a hozzátartozók közötti erőszak fogalmába nem tartozik bele a bántalmazó által a bántalmazott sérelmére megvalósított, a méltóságot, az életet, a szexuális önrendelkezéshez való jogot, továbbá a testi és lelki egészséget rendszeresen, ismétlődő jelleggel veszélyeztető tevékenység, ha az nem éri el a felsorolt alapvető jogok súlyos és közvetlen veszélyeztetésének mértékét.

Ez nem azt jelenti, hogy rendszeres tevékenység, például visszatérően megvalósuló cselekmények eredményeként ne lenne megállapítható a hozzátartozók közötti erőszak, azonban minden esetben meg kell, hogy valósuljon az alapvető jogok súlyos és közvetlen veszélyeztetése – írták. A parlament által 2008. december 15-én elfogadott törvényt még januárban, aláírás előtt küldte meg előzetes normakontroll céljából Sólyom László köztársasági elnök az AB-hoz, mert álláspontja szerint a törvény részben értelmezhetetlen és alkalmazhatatlan, részben pedig aránytalanul korlátozza a tartózkodási hely szabad megválasztását.

Az AB május 5-i határozata szerint elfogadható a távoltartás intézménye, alkalmazását szükségessé teheti az a cél, hogy megvédjék a családon belüli erőszak áldozatainak testi-lelki épségét, méltóságát. Ugyanakkor az AB szerint a távoltartás korlátozza az érintett személyi szabadságát, mozgását, ezért e jogintézmény bevezetéséhez garanciális szabályok is szükségesek. A törvényben az erőszak fogalma részben túl széles, részben értelmezhetetlen, és azzal nincsenek arányban a lehetséges rendőrségi, bírósági intézkedések, továbbá a hozzátartozó fogalma is lehetőséget ad visszaélésekre, ezért alkotmányellenes a távoltartásról szóló törvény – állapította meg akkor az AB.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.