Nézőpont: Bajnai távozását akarják az MSZP veresége esetén

Saját szavazóinak mozgósítása érdekében végül minden párt elismerte, hogy van belpolitikai tétje az EP-választásnak – s ezt valószínűsítik az európai példák is. A magyar választók többsége úgy gondolja: az MSZP veresége esetén Bajnai Gordonnak le kell vonnia a következményeket. Ám a vasárnapi eredmények a többi párt esetében is meghatározhatják a következő egy év politikai stratégiáját – olvasható a Nézőpont Intézet elemzésében.

MNO
2009. 06. 04. 14:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megkérdezettek 57 százaléka szerint Bajnainak le kell mondania, ha az MSZP elveszti az EP-választást – a Nézőpont Intézet legfrissebb, június 2-3. között zajlott 1000 fős, reprezentatív országos közvélemény-kutatása szerint. Ezzel szemben a választók csupán 35 százaléka gondolja, hogy a kormányfőnek a szocialisták vereségének hatására is maradnia kellene, 8 százalék pedig nem tudta eldönteni a kérdést. Különösen a 30-44 évesek és a vidéken élők gondolják úgy jelentős arányban, hogy Bajnainak távoznia kell a kormány éléről abban az esetben, ha az MSZP vereséget szenved a június 7-i EP-választáson.

Az eredmények alapján várható, hogy jelentős „értelmezési csata” alakul ki majd arról, mi számít vereségnek vagy „relatív” győzelemnek. Ha azok kerülnek többségbe, akik szerint az MSZP a lehetőségeihez képest alulteljesített, a Bajnai Gordon mögötti szükségkoalíció is meginoghat. Az előre hozott választások esélye továbbra is magas: a megkérdezettek 58 százaléka választotta ezt a lehetőséget, s csak 33 százalékuk állt ki a kormányzati ciklus kitöltése mellett. Szili Katalinnak és az általa kezdeményezett „kiértékelő” értekezletnek fontos szerepe lesz az MSZP Bajnaihoz és az előre hozott választásokhoz való viszonyának meghatározásában. A Pécsett vereséget szenvedett házelnök – aki ezért már előre a pártot tette felelőssé – nyilatkozatai az EP-választások után különösen fontosak lesznek.

A hibák elkerülésére koncentrál a Fidesz

Az EP-választásnak nem csak az MSZP-re lesz hatása. A Fidesz valószínűleg el kívánja kerülni a 2004-es EP-győzelmét követő hibákat, amikor sokan a parlamenti sikert is készpénznek vették. A párt előtt álló kihívások mindegyike – a kevésbé elkötelezett választók megtartása, a kormányzóképes arculat erősítése, önmagának a radikálisoktól való megkülönböztetése – mind azt ösztönözhetik, hogy a Fidesz egy jelentős győzelem után is a kockázatkerülésre építse politikai stratégiáját. A baloldali pártokban a várható vereséget követő bizonytalanság és erjedés önmagában is kedvező pozícióban tartja a Fideszt, melynek elsősorban immár a választási felkészüléssel kell foglalkoznia.

Az elmúlt fél év időközi választásain rendszeresen harmadikként befutó Jobbik magasra tette a lécet azzal, hogy hónapok óta biztos befutóként kommunikál. Ha egy váratlanul magas részvétel mellett, a radikálisok esetleg mégsem jutnak ki Brüsszelbe, teljesítményük akár 4,9 százalékos eredmény esetén is jelentős kudarcként lesz értékelhető. Ha azonban igazolódnak a közvélemény-kutatások, s a Jobbik valóban mandátumot szerez, akkor a következő egy évben a korábbinál is nagyobb média-érdeklődésre számíthat, és az összeomló szocialistákkal szemben, a Fidesz legfontosabb politikai ellenfelévé léphet elő.

Az MDF kiüti az SZDSZ-t?

A parlamenti kis pártok számára ugyanakkor „a lét a tét”. Ha sem az MDF, sem az SZDSZ nem jut be az Európai Parlamentbe, jelentőségük és versenyképességük a politikai piacon drámaian leértékelődik. Egészen más lehet a helyzet, ha legalább egyikük mandátumot szerez. Amennyiben az MDF-nek sikerül átlépnie az 5 százalékos küszöböt, az megerősítheti Dávid Ibolya pozícióját, és legitimálhatja középutas politikáját is. Az MDF-nek így lehetősége nyílna, hogy lezárja belső vitáit, és a következő egy évben felépítse „a kapitalista párt” imázsát. Ebben a törekvésében előnyt jelentene, ha az SZDSZ kiesne az EP-ből: a demokrata fórum így megnyerné a csatát, melyet az elmúlt hónapokban Bokros Lajos „leszerződtetésével” a nagyvárosi, liberális választókért folytatott. Ez a fejlemény egyben az SZDSZ parlamentbe jutásának esélyét is minimálisra csökkentené.

Bukhat Brown

Magyarország nem az egyetlen EU-tagállam, ahol komoly belpolitikai tétje van az EP-választásnak. Legnagyobb valószínűsége annak van, hogy a Gordon Brown vezette brit kabinet bukik bele az EP-választásokon elszenvedett vereségbe. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a kormányzó Munkáspárt 17-18 százalékon áll, amivel a harmadik erővé gyengült. Brown népszerűségét tovább tépázza az egyre több kormánytagot érintő költségtérítési botrány, aminek következtében már saját pártján belül is többségben vannak a leváltását követelő hangok. David Cameron konzervatív pártelnök be is jelentette: az EP-választás után az ellenzéki párt kampányt indít a minél hamarabb megtartandó választásért. A közvélemény támogatását már maga mögött tudhatja: a britek közel kétharmada támogatja ezt a megoldást.

Kormányváltás jöhet Portugáliában

Portugáliában közvetett módon bukhat bele a szocialista kormány az EP-választásokba: nagyban ronthatja a Sócrates-kormány győzelmi esélyeit az ősszel tartott parlamenti választásokon, ha a jobbközép ellenzék a hétvégén – a legfrissebb felmérésekkel összhangban – utoléri az eddig magabiztosan vezető baloldalt. Ebben az esetben az eddig magát alternatíva nélküliként pozicionáló szocialista kormánynak reálisan kellene számolnia egy szeptemberi kormányváltással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.