A gázolaj és a 95-ös benzin jelenlegi 267, illetve 290 forintos kiskereskedelmi átlagárát 18-19 forinttal növeli a július elsejei 5 százalékpontos áfa-, illetve az ezer literenként számított jövedéki adóemelés, s ezzel ismét beköszönt a 300 forint feletti benzinár.
Bővebben
A szakemberek nem tartják pontosan kiszámíthatónak a szeszesital-piacon az áfa és a jövedéki adó emelésének hatását az árakra és a forgalomra. Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács igazgatója arról beszélt, hogy az áfa- és a jövedéki adóemelése együttesen mintegy 10,7 százalékos áremelkedést okoz ebben a termékkörben. Ezt a gyártók már nem tudják kigazdálkodni, várhatóan fogyasztói áremelésre kényszerülnek. Mindehhez társul, hogy a jövedéki adó várhatóan a jövő év elején ismét emelkedik. Ez ismételt áremelést jelenthet. Mindez szerinte a fekete gazdaság arányát növeli majd.
Bővebben
A legnépszerűbb termékkategóriába tartozó cigarettáknál mintegy 37 forinttal nő egy doboz ára a július elsejével életbe lépő áfa- és jövedéki adóemelés miatt – mondta Patai András, a Magyar Dohányipari Szövetség (MDSZ) elnöke. A gyártók nem tudnak elviselni ekkora terheket, és figyelembe véve, hogy jelenleg 74 százalék a cigaretta adótartalma, a gyártó cégek valószínűleg a fogyasztókra hárítják a többletterhet.
Bővebben
Az élelmiszereknél az áfa emelése, illetve egyes élelmiszerek esetében az áfa esetleges csökkentése kissé jelenik csak meg az árakban az MTI által megkérdezett szakértők szerint. Az áfakulcsok változása összesen 3,5 százalékos áremelkedést jelentene az élelmiszereknél, ha az éves szinten érvényesülne – mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Hozzátette: az áfaemelés – a keresleti korlátot is figyelembe véve – várhatóan csak egy százalékkal emeli a fogyasztói árakat az élelmiszereknél.
Bővebben
Júliustól a biztosítóknak ugyan többe kerül a megnövelt áfa miatt a kárkifizetés, de a jelenlegi piaci helyzetben inkább csökkentik az eredményüket, mint hogy díjat emeljenek – vélték az MTI által megkérdezett piaci szereplők. A számlás kárrendezéseknél a ráfordítás több lesz a megemelt áfa kulcs miatt, de díjat emelni csak a biztosítási évfordulón lehet, akkor pedig nem az adó mértéke, hanem a piaci helyzet a meghatározó, legalább is az autóbiztosításoknál. A lakásbiztosításoknál más a helyzet, ott az éves inflációval automatikusan emelkednek a díjak, az inflációban pedig megjelenik az adóemelés is.
Bővebben
A távhőszolgáltatás adókulcsa először július 1-jétől 25 százalékra emelkedik, majd leghamarabb augusztus 1-jétől lehet 18 százalék, ugyanis a távhő kedvezményes áfakulcs alá sorolását az Európai Bizottságnak előzetesen engedélyeznie kell.
A június 30-a utánra áthúzódó elszámolásoknál – például bérleti díj esetén – szintén 20 százalék az áfa, ha a fizetési esedékesség július 1-je előttre esik. A június 30-a utánra áthúzódó elszámolások – például az elektromos áram díjának – áfája megosztottan 20 és 25 százalék, ha kifizetésük június 30-át követően esedékes, mégpedig olyan arányban, amilyen arányban az áthúzódó időszak naptári napjai július 1-je előttre és utánra esnek.
(MTI)