A közteherviselés rendszerének átalakításáról szóló, a Magyar Közlönyben július 8-án közzétett törvény úgy rendelkezik, hogy a jövőben az állami adóhivatalok jogkörébe utalja a helyben kivetett iparűzési adó behajtását – ismertette Debreczenyi, aki hangsúlyozta, hogy Borkai Zsolt, Győr fideszes polgármestere nevében is beszél. A korábbi törvény módosítása nemcsak az önkormányzati törvénnyel, hanem az alkotmánnyal is ellentétes, sérti a demokratikus jogállamiság és az önkormányzati szuverenitás elvét – mondta Debreczenyi. A törvény „belenyúl” az önkormányzatok gazdálkodási rendszerébe, az önkormányzat ugyanis nemcsak megállapítja, hanem ki is veti az adót, és ezt az állami adóhatóság hatáskörébe utalni még részben sem lehetséges – vélekedett a veszprémi polgármester, hozzátéve, hogy az ilyen döntés jogszabályellenes.
Debreczenyi szerint „nyilvánvalónak látszik”, hogy a kormányzatnak nem az a szándéka, hogy az állami adóhatóság révén hajtsa be az adót, hanem abból az összegből „vissza is akar tartani egy bizonyos százalékot”, noha a helyben képződő adót a helyi célok megoldására kellene fordítani. Nem új keletű eljárás ez, hiszen az illetékbevételek egy részét is – körülbelül 55 százalékát – „magánál tartja” az állam, pedig az ezzel kapcsolatos összes eljárást az önkormányzatoknak kell végrehajtaniuk – tette hozzá. Ismeretei szerint 15 százalékot akar az állam visszatartani az iparűzési adóból – mondta a polgármester, hangsúlyozva: arról viszont nem lesz információjuk, hogy a kivetett adóból mennyi teljesült. Az önkormányzatoknak „nem lesz rálátásuk” arra, hogy az általuk megállapított adóból mennyit szedtek be, tehát arra sem lesz lehetőségük, hogy ellenőrizhessék: a kormányzat által visszautalt pénz a beszedett adónak valójában hány százaléka – közölte Debreczenyi.
Ismertetése szerint három héttel ezelőtt a Megyei Jogú Városok Szövetségének közgyűlésén, Szolnokon tájékoztatták a résztvevőket szándékukról, és azért csak ketten írták alá a beadványt, mert – miként fogalmazott – „nem gondoltuk, hogy ebből egy körlevelet kellene készíteni”. Debreczenyi elmondta ugyanakkor azt is, hogy nem mindegyik megyei jogú város polgármestere értett egyet a beadvánnyal. A törvénymódosítás egyébként azt is jelenti, hogy a városi adóhivataloknál „jó néhány” dolgozótól meg kell majd válni – tette hozzá a veszprémi városvezető.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.