„Magyarország nem fordul vissza a válságból kivezető úton”

Együttműködést ajánlott fel Bajnai Gordon a parlamenti pártoknak abban a levélben, amelyet pénteken juttatott el a frakcióvezetőknek, valamint Dávid Ibolya MDF-elnöknek. A miniszterelnök levelében hangsúlyozta, hogy a rendkívül szigorú költségvetés világos üzenetet jelent majd: „Magyarország nem fordul vissza a válságból kivezető úton”.• Fontos posztokon cserélt Bajnai

MNO
2009. 07. 24. 22:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon a levélben – amelynek tartalmáról a Kormányszóvivői Iroda pénteken tájékoztatta az MTI-t – arra kérte a pártvezetőket, hogy felelős hozzáállásukkal segítsék az ország megerősítését, a versenyképesség javítását és a tartós növekedés megalapozását szolgáló intézkedéseket. A kormányfő ismét felajánlotta: személyesen is kész egyeztetni minden olyan felelős és reális javaslatról, amely e célokat, az ország megerősödését, hosszú távú felemelkedését szolgálja.

A miniszterelnök hangsúlyozta: száz nappal a válságkezelő kormány felállása után több a nemzetközi gazdasági válság elhárításáért meghatározott célt sikerült elérni, a válságkezelésnek kezdenek beérni az eredményei. A válság azonban továbbra is jelen van Magyarországon és a környező országokban is, így még sok a tennivaló – fűzte hozzá. A Kormányszóvivői Iroda közlése szerint Bajnai Gordon levelében kiemelte: a gyors és hatékony intézkedéseknek, valamint a javuló nemzetközi hangulatnak köszönhetően kezd helyreállni a nemzetgazdaság egyensúlya.

Az intézkedésekről szólva kifejtette: a forint árfolyamának stabilizálásával a devizában eladósodott 1,7 millió család terhei enyhülnek, a külföldi befektetői partnerek bizalma pedig erősödik Magyarország iránt. Az adórendszer átalakításával szerinte érdemben csökkennek a munkavállalók és a munkaadók terhei. A járulékterhek – mint folytatta – ösztönzik az új munkahelyek létesítését, a célzott támogatások pedig segítik a meglévő munkahelyek megtartását, a kis- és középvállalkozások finanszírozási problémáinak megoldását. Kitért arra is, hogy a nemrég kibocsátott magyar államkötvényt majdnem hatszorosan jegyezték túl a befektetők, ezzel Magyarország fokozatosan, a vártnál lényegesen jobb árfolyamon térhet vissza a piaci finanszírozáshoz.

A miniszterelnök felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a kedvező eredmények ellenére sem a válságnak, sem a válságkezelésnek nincs még vége. A további tennivalók között említette Magyarország tartós szerkezeti válságának feloldását, valamint azt, hogy az országot olyan növekedési pályára kell állítani, amely a krízis után erősebb pozíciót jelenthet a gazdaság számára. Ezenfelül kiemelte azt is, hogy az ország megerősítéséért és a magyar gazdaság tartós növekedéséért folytatni kell „a pazarlóan működő állami szervezetek” átalakítását, a közösségi közlekedés ésszerűsítését, az önkormányzati rendszer párhuzamosságainak kiküszöbölését, a bürokratikus gátak lebontását. „A kormány éppen ezért az eddig meghozott és most elhatározott intézkedéseket egy rendkívül szigorú, feszes és felelős költségvetésbe foglalja a lehető legrövidebb időn belül” – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a költségvetés világos üzenetet jelent majd: Magyarország nem fordul vissza a válságból kivezető úton.

A kormányfő levelében szólt arról is, hogy Magyarország a nemzetközi bizonytalanságra fel tud készülni, de egyes politikai megnyilatkozások az ország számára kockázatot jelentenek, bizonytalanságot okoznak. A cselekvés felelőssége természetesen elsősorban a kormányé, de a parlamenti pártokra vár az a feladat, hogy a nemzet érdekét a pártérdekek elé helyezve tegyék a dolgukat a törvényhozásban – vélekedett. Bajnai Gordon szerint Magyarország alapvető érdeke, hogy kitartson a már meghozott intézkedések mellett, és folytassa „a nemzetközi döntéshozók által is elismert” utat.

Az Országgyűlés április 14-én szavazta meg azt a bizalmatlansági indítványt, amellyel leváltották Gyurcsány Ferencet a kormányfői posztról, és helyére Bajnai Gordon korábbi gazdasági minisztert választották meg. A döntést 204 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 8 tartózkodással fogadták el. A Fidesz és a KDNP képviselői bent voltak az ülésteremben, gombot azonban nem nyomtak a szavazáskor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.