Több helyszínen végezték az illegális őssejtkezelést

Több helyszínen is végezték a gyanúsítottak az illegális őssejtkezelést; az ezt alkalmazó cégnek csak az őssejt tárolására volt engedélye, az értékesítésre és a beültetésre azonban nem – mondta a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetője szerdán.• Budapesten fogták meg az őssejtbűnözőket

MNO
2009. 07. 29. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NNI korábban közölte, hogy emberi test tiltott felhasználása miatt folytat eljárást; a gyanú szerint egy őssejtkutató labor és egy magánklinika szervezésében végeztek őssejtes kezeléseket a magánklinika épületében.

Bucsek Gábor őrnagy szerdán elmondta: a rendőrség 2008 decemberében hivatalból rendelte el a büntetőeljárást, mert arról szereztek információt, hogy őssejttel kapcsolatos kezelést végeznek Magyarországon. Ennek a nyomozásnak a négy gyanúsítottját hétfőn vette őrizetbe a rendőrség. Három gyanúsítottat – egy magyar, egy ukrán és egy amerikai állampolgárt – egy budapesti kórházban vették őrizetbe, amint éppen egy beavatkozást végeztek. Negyedik társukat, egy magyar állampolgárt pedig ezzel párhuzamosan egy vidéki városban fogták el a rendőrök. A gyanúsítottak között van professzor, orvos, biológus, illetve egy részvénytársaság vezetője. A gyanúsítottak részben beismerő vallomást tettek, a nyomozók ezeket ellenőrzik. Az őrnagy elmondta: a kezelések helyszíne független volt a magánklinikától, „vidéki városban, illetve Budapesten több helyszínen” történtek.

Bucsek Gábor nem tudta megmondani, hányan részesülhettek az őssejtkezelésben, mindenesetre most úgy tűnik, „igen nagy számban”, vélhetően százas nagyságrendben. Mint mondta, értékelik a vallomások erre vonatkozó részét, és a házkutatás során lefoglalt bizonyítékokat, amelyekből erre vonatkozó információt nyerhetnek. A rendőrség szerint az őssejteket abortumokból nyerte ki az ukrán gyanúsított. Bucsek Gábor ezzel kapcsolatban azt mondta: az elkövetők rendelkeztek az abortumokból kinyert őssejt tárolására engedéllyel. „Ennek az engedélynek a kereteit lépték túl azzal, hogy bevonták kereskedelmi forgalomba ezeket az őssejteket, és anyagi ellenszolgáltatás fejében adták be a pácienseknek” – magyarázta.

Arra a kérdésre, hogy van-e az ügynek külföldre vezető szála, az őrnagy csak annyit jegyzett meg: feltérképezik a gyanúsítottak kapcsolatrendszerét, még értékelik külföldi kapcsolataikat. Az üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett emberi test tiltott felhasználását a törvény 2-8 évig tartó szabadságvesztéssel bünteti. Az őrnagy az MTI kérdésére elmondta, hogy emberi test tiltott felhasználása miatt eddig két alkalommal indított eljárást az NNI: az egyik ügyben szaruhártyával kereskedtek, a másikban pedig tüdővel és más belső szervekkel. Ezeket a nyomozásokat azonban megszüntették. A főosztályvezető ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: nagyon nehéz ezeknek az ügyeknek – így a mostaninak is – a bizonyítása, mert a legális engedélyek kereteit lépik túl az elkövetők és követik el a bűncselekményt.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.