A HospInvest április 3-án kért csődvédelmet, mert a hitelezői szorongatták, és a csődvédelem elvileg még óvná a céget, csakhogy a moratóriumnak az is feltétele volt, hogy ebben az időszakban a bevételek meghaladják a kiadásokat, és ezt nem tudták teljesíteni – mondta Kollányi Gábor, a HospInvest elnöke az MR Online kérdésére. Mivel a jövőre nézve sem voltak kedvezőbbek a kilátások, ezért nem is volt választási lehetőség, kérni kellett a felszámolás megindítását.
A szükséges papírokat beadják a bíróságon, és egyetlen feladatuk maradt: működtetniük kell a kórházakat addig, amíg azokat az önkormányzatok át nem veszik tőlük. Kollányi Gábor szerint Egerben és Hatvanban két-három hét alatt zárulhat le a folyamat, a többi intézményben (Gyöngyös, Kiskunhalas, Parádfürdő) nem ennyire sürgős, mert ott nem annyira súlyosak a finanszírozási gondok. Az önkormányzatok – bár a szerződésbontásról már döntöttek – eredetileg hosszabb átfutási időre számítottak. A Heves Megyei Közgyűlés például azzal számolt, hogy leghamarabb szeptembertől veszi vissza az egri kórházat. Ehhez már létrehozott egy száz százalékban önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságot. Mercel József, a közgyűlés MSZP-s alelnöke csak most értesült a HospInvest döntéséről. Az MR1-Kossuth Rádiónak azt mondta, tekintettel a vészhelyzetre, tudják működtetni már augusztustól az intézményt.
Az átadás után a cégnek még el kell számolnia a hitelezőivel, és utána zárul le a HospInvest története. A legnagyobb hazai kórházműködtetőnek számító HospInvest Zrt. kétmilliárd forintos adósságot halmozott fel. Tartozik számos kórházi beszállítónak és szolgáltatónak, valamint az APEH-nek is.
Az elnök arról nem kívánt beszélni, hogy a HospInvest tulajdonosai más vállalkozások révén maradnak-e az egészségügyben, csupán a saját nevében nyilatkozott: „Én biztos, hogy kivonulok. Elegem van az egészből.”
(MR)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.