Albérletbe kényszerülnek a diákok

A felvételizőknek csak alig több mint fele kap helyet az egyetemek, főiskolák kollégiumaiban. Ezért akik kimaradtak, arra kényszerülnek, hogy albérletet fizessenek. A gazdasági válság nyomán befagyott ingatlanpiac az albérletet keresők – és kínálók – számára jó lehetőséget nyújt. A magas rezsijű külvárosi helyett a diákok egyre inkább a belvárosi alacsony árfekvésű téglalakásokat keresik.

MNO
2009. 08. 09. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ingatlan adásvétellel szemben az albérletpiac nem fagyott be. A gazdasági válság miatt egyre kevesebben tudnak lakást vásárolni, ráadásul indul a tanév, ami tovább erősíti a keresletet.

Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője elmondta: folyamatos szezonja van az albérleteknek. Az elemző úgy véli, Budapesten 50 ezer forinttól már lehet jó állapotban lévő lakást bérelni. „Vannak ennél olcsóbbak is, de az igen erős kompromisszumokra késztet” – fogalmazott Murányi.

A vidéki egyetemi nagyvárosokban már 30 ezer forinttól vannak kiadó lakások. A külföldi diákok pedig a drágább lakásokat keresik, 400 euró az alsó határ számukra.

A fővárosiban albérletet kereső diákok tavaly inkább a peremkerületeket részesítették előnyben. Az elemző szerint idén a belváros lesz a nyerő, a téglalakások bérleti díja csökken, ráadásul a rezsiköltségük is jóval alacsonyabb, így az összköltség is kevesebb lesz. A korlátozott számú kollégiumi férőhelyek miatt egyébként a diákok egyharmada kényszerül bérlakásba.

Maszlavér Gábor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) alelnöke úgy nyilatkozott, azok a hallgatók választják inkább az albérletet, akiknek a szülei megengedhetik maguknak a többletköltséget. „Egy kollégiumi légkör azért előnyösebb, mert a tanulmányok kapcsán nagyobb esélyük van az első évet abszolválni a hallgatóknak” – vélte az alelnök.

A HÖOK alelnöke szerint szükség lenne férőhelybővülésre, mert most a felvételizőknek csak alig több mint fele kap helyet a diákotthonokban, kollégiumokban. Akit felvesznek, azoknak 8 és 16 ezer forint közötti összeget kell fizetniük havonta. A felújított kollégiumokban átlagosan 20-25 százalékkal magasabb az elhelyezési díj, mint a fel nem újítottakban.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.