Az ingatlan adásvétellel szemben az albérletpiac nem fagyott be. A gazdasági válság miatt egyre kevesebben tudnak lakást vásárolni, ráadásul indul a tanév, ami tovább erősíti a keresletet.
Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője elmondta: folyamatos szezonja van az albérleteknek. Az elemző úgy véli, Budapesten 50 ezer forinttól már lehet jó állapotban lévő lakást bérelni. „Vannak ennél olcsóbbak is, de az igen erős kompromisszumokra késztet” – fogalmazott Murányi.
A vidéki egyetemi nagyvárosokban már 30 ezer forinttól vannak kiadó lakások. A külföldi diákok pedig a drágább lakásokat keresik, 400 euró az alsó határ számukra.
A fővárosiban albérletet kereső diákok tavaly inkább a peremkerületeket részesítették előnyben. Az elemző szerint idén a belváros lesz a nyerő, a téglalakások bérleti díja csökken, ráadásul a rezsiköltségük is jóval alacsonyabb, így az összköltség is kevesebb lesz. A korlátozott számú kollégiumi férőhelyek miatt egyébként a diákok egyharmada kényszerül bérlakásba.
Maszlavér Gábor, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) alelnöke úgy nyilatkozott, azok a hallgatók választják inkább az albérletet, akiknek a szülei megengedhetik maguknak a többletköltséget. „Egy kollégiumi légkör azért előnyösebb, mert a tanulmányok kapcsán nagyobb esélyük van az első évet abszolválni a hallgatóknak” – vélte az alelnök.
A HÖOK alelnöke szerint szükség lenne férőhelybővülésre, mert most a felvételizőknek csak alig több mint fele kap helyet a diákotthonokban, kollégiumokban. Akit felvesznek, azoknak 8 és 16 ezer forint közötti összeget kell fizetniük havonta. A felújított kollégiumokban átlagosan 20-25 százalékkal magasabb az elhelyezési díj, mint a fel nem újítottakban.
(hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.