A takarékosság nem érintheti a tűzoltóságot, minden forint elvonása az állampolgárok biztonságát veszélyezteti – jelentette ki Danielisz Béla, a Fővárosi Önkormányzat városrendészeti bizottságának MSZP-s elnöke a fővárosi tűzoltóság keddi sajtótájékoztatóján, arra reagálva, hogy jövőre jelentős forráscsökkentésre számíthat a tűzoltóság, emellett az áfaemelés is megnehezíti a működését.
Gazdasági válságra hivatkozva a tűzvédelmen nem lehet spórolni. A tűzoltóság indokolatlanul maradt kettős működési rendszerben, vagyis félig állami, félig önkormányzati irányítás és felügyelet alatt. Az államnak normatív támogatásban kell biztosítania a működési feltételeket, de ha az önkormányzatok nem járulnának hozzá, akkor működésképtelenné válnának – mondta a fővárosi politikus. Danielisz Béla emlékeztetett: 1995-től támogatják a fővárosi tűzoltóságot, idén a korábbi évekhez hasonlóan negyedéves bontásban 400 millió forinttal segítik a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság (FTP) működését.
Az MSZP-s politikus arról is szólt, hogy szerinte túl sok a rendőr Magyarországon. Ezért a tűzoltóság mellett a rendvédelmi szervek, így a rendőrség finanszírozását is át kell gondolni. Megjegyezte: ma Magyarországon 100 ezer emberre 450 rendőr jut. Az Európai Unióban ez az arány átlagban 360, míg Skandináviában 320. „Nem létszámemeléssel, hanem a hatékonysággal kell megközelíteni a problémát, le kell számolnunk azzal az illúzióval, hogy az állam mindenható, és minden problémánkat megoldja. A települési önkormányzatokat is be kell vonni a rendszerbe, mert a mostani azért elégtelen, mert rossz struktúrát finanszíroz” – jelentette ki.
Bende Péter vezérőrnagy, fővárosi tűzoltóparancsnok a tájékoztatóján megismételte korábbi kijelentését, miszerint a pluszterhek miatt 2010-ben már akár a tavasz elején nem tudnak káresetekhez vonulni. „Hátramenekülni már nem tudunk, félő, veszélybe kerülhet a működés.”
Bíber István ezredes, az FTP gazdasági parancsnokhelyettese úgy fogalmazott: a nem várt tényezők, így az adójogszabályok átalakítása mellett még súlyosabb válságot okozhat az állomány fluktuációja, ugyanis a nyugdíjtörvény „lebegtetésével” a 25 év szolgálai viszonnyal rendelkezők leszerelnek, és ez a fővárosban a teljes állomány 10 százalékát jelenti. Hozzátette: a tapasztalattal rendelkezők elvesztése mellett jelentős a gazdasági veszteség is, ugyanis a törvény szerint járó jubileumi jutalom kifizetésére nincs fedezet.
(MTI)