Mi is kilőhettünk volna néhány atomot a rothadó Nyugatra

Minden kétséget kizáróan nukleáris robbanófejeket tárolt a Vörös Hadsereg Magyarországon. Az egykori Magyar Néphadsereg bizonyos egységei háborús helyzetben kaphattak is volna ezekből, a hatvanas évek elejére Kádárék már beszerezték az atomtölteteket célba juttató eszközöket is. A világháború szerencsére elmaradt, a magyarországi atomrakétákról szóló legendák viszont a mai napig velünk élnek.

Pálffy Lajos
2009. 08. 06. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ első atombomba-támadását 64 évvel ezelőtt, 1945. augusztus 6-án hajtották végre Hirosima ellen. A hivatalos becslések szerint 140 ezren vesztették életüket azonnal vagy néhány hónap leforgása alatt az akkor körülbelül 350 ezres városban. A robbanás körzetében 1,2 kilométeres sugarú körben minden a földdel vált egyenlővé.


1980-ban, egy szép nyári reggelen a kondorfai téeszelnök éppen utasítást adott volna a szövetkezet lucernatáblájának lekaszálására, amikor hozták a hírt, hogy oda a szarvasmarhák téli „ellátmánya”, mert éjszaka orosz katonák szállták meg a területet, oda már magyar ember be nem teheti a lábát. A kis őrségi falu határában rohamtempóban épültek a barakkok, felhúzták a kerítéseket és a környék útjaira kikerültek a „Fényképezni tilos” táblák is. 1988-ban aztán állítólag szintén egy éjszaka alatt eltűntek Kondorfáról az oroszok, de a helybeliek között a mai napig él a szóbeszéd, hogy a Nyugatot fenyegető atomrakétákat állítottak fel abban a bizonyos lucernásban. Ezt alátámasztandó szokták emlegetni a nyugati határszélen jól fogható osztrák közszolgálati televízió egyik műsorát, amelyben Magyarország térképén bejelölték azokat a helyeket, ahol atomtölteteket tárolnak. Kondorfa is jelölve volt ezen a térképen.

Az MNO által megkérdezett szakértő szerint Kondorfa esetében tévedhettek az osztrák tévések, mert ennyire közel az osztrák és a jugoszláv határhoz – egy gyors ellenséges akciónak kitéve – nem helyezhettek el ilyen fontos harcászati eszközöket. Voltak viszont atomtöltetű robbanófejek szép számban Magyarországon. Szakértőnk 100 és 200 közé teszi a számukat, míg mások 125-130 ilyen eszközről beszélnek. Abban viszont megegyeznek a témában érdemben nyilatkozni tudók, hogy a magyar katonák csak fényképről láthattak ilyeneket, mert ezeket az „ideiglenesen hazánkban állomásozó” Vörös Hadsereg egy pillanatra sem engedte ki felügyelete alól. Hogy azért nekünk is legyen valami szerepünk egy esetleges, a kapitalizmus ellen irányuló atomcsapásban, Kádárék a hatvanas évek elején beszerezték a tölteteket célba juttató eszközöket. 1963-ra R-30-as és R-170-es, atomtöltettel is felszerelhető rakétákat vásároltunk a Szovjetuniótól, majd ezt az arzenált a 70-es években R-65-ösökkel és R-300-asokkal is megerősítettük. Ezeknél a típusoknál a számok a hatótávolságot jelentik kilométerben, a 170-esek és a 300-asok, közismertebb néven a Scudok már bizonyos határok között irányíthatóak is voltak. (A rakétás célba juttatás mellett a Vörös Hadsereg által használt debreceni és kunmadarasi repülőtereken állomásozó Il-28/U és Szu-7BM típusú repülőgépek is alkalmasak voltak atomtöltetek hordozására és célba juttatására. Állítólag e kis légiflotta részére 50 atombomba volt elkülönítve.)

Az 1964-ben létrehozott tapolcai rakétadandár R-170-esei vélhetően a Nagyvázsony melletti, mindmáig szigorúan őrzött földalatti orosz atomfegyverraktárból (helybeliek szerint a Kis-Moszkvából) kapták volna meg teherautós vagy helikopteres szállítással az atomtölteteket az úgynevezett mozgósítási körletekben. Szakértőnk úgy tudja, hogy Ács környékén is lehetett egy ilyen bázis, de hasonlókat a volt Csehszlovákia és NDK, valamint Lengyelország területén is kiépítettek az oroszok. A magyar honvédek maketteken gyakorolták be az összeszerelést, a tárolást és a szállítást, de igazi atomtöltetet nem láthattak soha. Állítólag még maga Kádár János sem tudta az országba telepített töltetek pontos számát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.