Mikola: Tarthatatlan és drámai a tb-alap helyzete + Videó

Mikola István szerint nyilvánvalóvá vált, hogy drámai és tarthatatlan a társadalombiztosítási (tb) alapok helyzete. A Fidesz egészségügyi szakpolitikusa azzal kapcsolatban mondta ezt hétfőn Budapesten, hogy kiderült, nő a hiány a tb-nél. A Liga Szakszervezetek szerint összeomolhatnak a tb-alapok.• Óriásira duzzadt a hiány a társadalombiztosítási alapoknál

MNO
2009. 08. 10. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Liga Szakszervezetek szerint a foglalkoztatási helyzet kedvezőtlen változásai és a kormány intézkedései nyomán komoly veszélybe kerülhetnek a társadalombiztosítási (tb) alapok – olvasható a Liga közleményében. Az elfogadott költségvetési törvényben 8,9 milliárd forintos éves hiány szerepel a tb-alapoknál, ez az összeg azonban a kormányzati előrejelzésekben már 157,1 milliárd forintra emelkedett – írták. A közlés szerint már előre figyelmeztették a döntéshozókat „a veszélyre, ami most már tisztán látszik, a lejtőnek azonban még közel sem vagyunk az alján, hiszen a most életbe lépő járulékcsökkentések nyomán a helyzet tovább súlyosbodhat”. A Liga Szakszervezetek ezért újra felszólítja a kormányt, hogy felelős és szakmailag indokolt döntésekkel kezelje a válságot, ne pedig kizárólag a nemzetközi hitelezők kívánalmainak igyekezzen megfelelni minden áron.


A Világgazdaság hétfői számában azt írta, hogy a tb-alapok 134 milliárd forintos deficitet halmoztak fel augusztus elejére a tervezett 5,2 milliárdos hiánnyal szemben.

Mikola István sajtótájékoztatóján közölte, hogy a tb-alapok bevételcsökkenése egyértelműen a jelenlegi gazdasági helyzetből fakad: aki munkanélküli, nem tud járulékot fizetni, akinek pedig csökken a reálkeresete, annak a jövedelemarányos járulék formájában befizetett pénze is kevesebb.

„Kezdünk nem hinni abban, hogy az állam, a kormány az alkotmányos garancia keretében oda fogja adni a tb-alapokból hiányzó pénzt a nyugdíjbiztosításnak, illetve az egészségbiztosításnak, és az utóbbin keresztül az intézményeknek. (...) Ez egy fenyegető veszélyhelyzet” – mondta.

A fideszes képviselő úgy látja: olyan feszültség van a rendszerben, amit a gyógyító intézmények nem tudnak kezelni, a menedzsmentek bajban vannak, és mivel nem akarnak a fedezet nélküli kiadások, a hűtlen kezelések kategóriájába csúszni, olyan megoldásokhoz folyamodnak, amelyek az ellátás szempontjából nem jók.





Mikola István hangsúlyozta azt is, hogy az új típusú vegyes finanszírozást nagyon szerencsétlenül éli meg az egészségügy. Az ellenzéki politikus szerint a kormányzatnak tárgyalásokat kell kezdenie a jelenlegi helyzet tennivalóiról az egészségügyi ellátórendszer szereplőivel: az intézményrendszer képviselőivel, a szakmai szervezetekkel, a kamarákkal, a betegszervezetekkel és a parlamenti pártok szakpolitikusaival. Hozzátette, hogy ennek van egy működő fóruma, a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal, amelynek az említett szervezetek a tagjai, azonban – tette hozzá – többen, így a kormánypártok is bojkottálják a részvételt.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.