Az egyházi vezetőkkel egyeztet Bajnai kedden

A jövő évi költségvetés lesz a fő téma a miniszterelnök és a történelmi egyházak vezetőinek keddi egyeztetésén. A történelmi felekezetek vezetői egy héttel ezelőtt az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának ülésén jártak, illetve egyeztettek Hiller István oktatási miniszterrel is.

MNO
2009. 09. 28. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottsági ülésen az egyházi vezetők az egyházak és a kormányzat közötti egyeztetések ellehetetlenülését tették szóvá és hiányolták, hogy nem kaptak időben tájékoztatást a jövő évi büdzsé egyházakat érintő részleteiről.

Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke múlt kedden úgy nyilatkozott: azért van szükség a találkozóra a miniszterelnökkel, mivel semmivel nem jutottak előrébb a 2010-es költségvetésről az oktatási tárca képviselőivel folytatott tárgyalásukon. A református püspök hangsúlyozta: az ellen nincs kifogásuk, hogy amikor más területre kevesebb jut, ők is kevesebbet kapjanak a gazdasági válság miatt. Nem tartotta elegáns megoldásnak viszont azt, ahogy a 2010-re vonatkozó személyi jövedelemadó (szja) állami kiegészítésének kérdését a kormányzat kezelte. Nem az idén bevezetett rendszert viszik tovább jövőre – az összes felajánláshoz még egyszer ugyanannyit adott 2009-ben a költségvetés –, hanem a felajánlott összeget az összes befolyt szja 0,5 százalékára egészítik ki – tette hozzá.

Várhatóan a miniszterelnök és az egyházi vezetők között szóba kerül az is, hogy a kormányzat számításai szerint az egyházak 366 millió forinttal tartoznak az államnak, mert a közoktatási kiegészítő normatívából tavaly ennyivel többet kaptak. Hiller István a múlt héten azt mondta: az egyeztetés folyamatos az egyházak és a kormányzat között, ezekben a hetekben a 2008-as zárszámadással és az egyházi közintézmények kiegészítő normatívájával kapcsolatban szakértői szintű tárgyalásokat tartanak. A miniszter szerint az egyeztetési folyamatban a költségvetési fő számokat az egyházak előbb megismerhették, mint a parlamenti képviselők.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.