Fónagy: Komoly károkat okoz a kormány vasútról hozott döntése

A Fidesz szerint beigazolódott, hogy a kormány nem szakmai, hanem politikai alapon hozta meg a vasúti átalakításokkal, a mellékvonalak bezárásával kapcsolatos döntéseit. • Navracsics örül a Veszprém-Zirc vasútvonal megmentésének • Örüljünk? – Csak 29 és fél szakaszon nem lesz vonat

MNO
2009. 11. 04. 14:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fónagy János, a Fidesz országgyűlési képviselője szerdán Budapesten sajtótájékoztatón közölte: a közösségi közlekedést jövőre érintő negyvenmilliárd forintos költségvetési megvonás komoly károkat okoz, és tovább nehezíti a vidéki emberek életet.

Az ellenzéki politikus szerint a kormány az elmúlt években sorra elmulasztotta a fontos döntéseket meghozni a közösségi közlekedés területén.

Fónagy János úgy fogalmazott: „ez a kormány és közvetlen elődjei 2002-től bezárták a kisiskolákat, bezárták a postákat, bezárták a falusi gyógyszertárakat, most pedig elveszik a maradék vasútvonalak jelentős részét”. Hangsúlyozta: ennek gazdasági eredménye nincs, társadalmilag káros, kizárólag egy rossz irányba menő politika pánikcselekvése. Véleménye szerint a mellékvonalak bezárása nem egy közlekedési ügy, hanem „látszathátteret” ad a negyvenmilliárd forintos közösségi közlekedést érintő megszorításnak.

Hozzátette: a bezárások nem hogy negyven-, de még egymilliárd forintot sem hoznak, így nem jelentenek megtakarítást. Utalt arra, hogy a hírek szerint a költségvetési elvonás mellett negyvenmilliárd forintos hitel felvételére szorítják a MÁV-ot, és további 48 milliárd forint szerkezetátalakítási hitelre is szükség lesz. A Fidesz meggyőződése, hogy nem tönkre tenni és bezárni kell a mellékvonalakat, hanem azok szolgáltatási színvonalán kell javítani, fejleszteni, hogy az emberek a környezetkímélő, energiatakarékos, biztonságos vasutat vegyék igénybe, ne az egyéni közlekedést – hangsúlyozta.

Fónagy János a kormány téves döntéseként említette, hogy 2004 és 2008 között a közösségi közlekedés tarifáit az infláció felett emelte, az autóbusz viteldíját 35 százalékkal, a vonatjegyek árát 95 százalékkal. Az ellenzéki politikus szerint a vasúti és az autóbuszos közlekedést 2007-ben úgy egységesítették, hogy nem alakították ki az egységes hálózatot, így a buszok „nem ráhordják, hanem elhordják” a vasúttól az utasokat.

Fónagy János elmondta: nem oldották meg az egész Európában bevált közlekedési szövetségi rendszer jogi, szervezeti és finanszírozási feltételeit, és az elmúlt nyolc évben nem alkották meg a településfajtához, lakosságszámhoz igazodó, a minimális közösségi közlekedés mértékét szabályozó közszolgáltatási törvényt. A képviselő szerint a politikai döntések egyik bizonyítéka, hogy sajtóhírek szerint kivették a mellékvonalak ügyét Hónig Péter közlekedési miniszter kezéből és Kiss Péter társadalompolitikai minisztert bízták meg azzal.

Szollár Domokos kormányszóvivő szerdán jelentette be: a kormány meghozta a végső döntést a MÁV egyes vonalszakaszainak bezárásáról; a tervezett 32 helyett „29 és fél szakaszon” szünetel a vonatközlekedés, az érintett vonalakon buszok járnak majd. Az Országgyűlés kedden döntött a 2010-es költségvetés módosító indítványairól, miszerint negyvenmilliárd forintot elvonnak a közösségi közlekedéstől.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.