A Kósa Lajos és Rogán Antal nevéhez köthető, nyolc pontból álló tervezet jelentős visszhangot keltett: sok család számára ez az utolsó szalmaszál, a bankok viszont hevesen ellenzik azt. A törvénytervezet tárgyalását a bizottságok még a héten megkezdhetik, elfogadására pedig az október 3-át követő ülésszak alatt azonnal sor kerülhet. Az idő pedig sürget, mert már most körülbelül 400 ezer család nem tudja visszafizetni a hiteleit – fogalmazott Lázár.
A műsorvezető felvetésére, mely szerint a bankok legfőbb kifogása az, hogy velük semmiféle egyeztetés nem zajlott ez idáig, és a készülő törvény a teljes jelzálog-hitelezési gyakorlatot ásná alá, a fideszes politikus azt válaszolta, hogy még ezen a héten mind a bankszövetséggel, mind a devizahiteleseket tömörítő adósok egyesületével tárgyalóasztalhoz ül a kormány, és a részleteket velük egyetértésben dolgozzák ki.
Lázár kifejtette, hogy a Fidesz a kormányalakítással egyetemben felelősséget vállalt a társadalom azon csoportjáért is, amelyiket a megváltozott hiteltörlesztési körülmények lehetetlen helyzetbe hozták. Lázár leszögezte: nem történhet meg, hogy emberek a lakásuk elvesztése miatt az újrakezdés esélyétől teljesen megfosztva találják magukat.
A terv lényege, hogy az egyoldalú, kizárólag a bankok érdekeit szem előtt tartó önkényes kamatmódosítás gyakorlatát megszüntetné. Véleménye szerint a bankoknak át kell vállalniuk a megnövekedett kockázatból, az ügyfelek megtartása a hitelintézetek érdekeit is szolgálja. Szintén fontos eleme a tervnek, hogy a törlesztőrészleteket a mindenkori középárfolyamhoz igazítanák.
A beszélgetés végén Lázár kifejtette: nemzeti konzultációt folytatnak annak érdekében, hogy a lehető legszélesebb társadalmi támogatást nyerjék meg a nagy ellátórendszerek küszöbönálló reformjához.