A frakcióvezető beszéde elején leszögezte, hogy nem csak a régi rend hívei kifogásolják, hogy a kormány azt feltételezi, a kétharmados többség korlátlan hatalomgyakorlással jár. Schiffer András kijelentette, hogy a parlamentben sokan vannak, akik nemcsak a jelenlegi kabinet túlhatalmi törekvései ellen emeltek kifogást, hanem már az elmúlt nyolc évben is világosan jelezték, ha az akkori hatalom túlment a jogállami korlátokon. Meglátása szerint a jelenlegi kormány viszont ezeket a korlátokat kívánja odébb tolni. Megjegyezte, a jogállam becsületének visszaállítására irányuló törekvésekkel egyetértenek, de ezt úgy lehetne végrehajtani, ha nem meggyengítenék, hanem megerősítenék a fékek és ellensúlyok rendszerét, illetve a mindenkori hatalmi koncentrációt kiegyensúlyozó intézményeket.
Schiffer András feltette a kérdést, hogy pontosan mit jelent az a sajtóhírek szerint a Somogy megyei Kötcsén elhangzott, több ezer milliárd forint kivonásáról szóló kijelentés. Leszögezte, az LMP álláspontja szerint ma a jóléti rendszerből nem lehet többletforrásokat kivonni. Szavai szerint világosan tisztázni kell, hogy a kormány hogyan kívánja konszolidálni a jóléti rendszert.
Közölte, hogy az elmúlt 108 nap programja nem a foglalkoztatásbővítés programja. Meglátása szerint járulékcsökkentéssel és ökológiai adóreformmal lehet talpra állítani az országot. A frakcióvezető úgy látja, a kormány társadalompolitikája „szegényellenes és nem szegénységellenes”.
Megjegyezte, hogy nem pusztán a foglalkoztatásbővítésről kell beszélni, de arról is, hogy az utóbbi húsz évben befagytak a társadalmi felemelkedés csatornái is. Feltette azt a kérdést is, hogy mit kíván tenni a kormány az adózatlan jövedelem kiáramlásával, a munkavállalói kiszolgáltatottsággal.
Schiffer András hiányolta, hogy a zöldmunkahelyeket teremtő javaslatokról és a kormányprogramban is beígért zöld közbeszerzési programról az elmúlt hetekben nem hallottak. Úgy összegezte mondandóját, hogy a kormány maga mögé állítja a sikereseket, a számukra kedvező adópolitikával a többieket pedig „a rendőrségre és a megerősített börtönkapacitásokra bízzák”.
Hangsúlyozta, hogy választani kell, mert az egyik oldalon ott van az olcsó bérre és alacsony adóra épülő versenyképesség, ahol a kirekesztettségre a választ az elnyomó, szociális büntetőpolitika adja, a másik oldalon pedig ott áll a jól képzett, jól fizetett, magas hozzáadott értékű versenyképesség, ahol a kirekesztettségre a befogadás a válasz és egyszerre száműzik a munkavállalók, valamint a kis- és középvállalkozások kiszolgáltatottságát, de úgy látja, hogy a kormány nem ezt az utat választja.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.