Olcsóbbak lehetnek az alapvető élelmiszerek és gabonafélék

Javaslatot tesz a Vidékfejlesztési Minisztérium az áfatörvény módosítására, hogy csökkenjen az alapvető élelmiszerek és a gabonafélék fogyasztási adója – közölte a tárca élelmiszerlánc-felügyeleti és agrárigazgatási államtitkára hétfőn, a Zala megyei Bakon tartott sajtótájékoztatón.

MNO
2010. 09. 27. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kardeván Endre a Baki Agrocentrum első szántóföldi szezonnyitó rendezvényét megelőzően beszélt a javaslatról, amelynek megvalósítása a feketegazdaság csökkentését is eredményezné. Kifejtette: más lesz az új kormány agrárstratégiája, szándékaik szerint ugyanis megőrizni és gyarapítani szeretnék a vidéki munkahelyeket, növelni az agrár- és élelmiszer-gazdaság versenyképességét, az élelmiszer-ellátás biztonságát, továbbá csökkenteni a kiszolgáltatottságot.

A szaktárca törekvése, hogy a boltokba magasabb hozzáadott értékű magyar élelmiszerek kerüljenek, és , hogy az ágazat visszanyerje külpiaci pozícióit is. Nagy lehetőségnek nevezte az orosz piacot, míg konkrétumként említette, hogy a szükséges aláírások után néhány héten belül elindulhat a vietnámi húsexport. Kardeván Endre kitért arra is, hogy a mezőgazdaságban ma a növénytermesztés mintegy 70 százalékot képvisel, az állattenyésztés pedig mindössze 30 százalékot, de ezt az arány az utóbbi javára kell megváltoztatni.

Példaként a sertéságazatot emelte ki, ahol a jelenlegi 2,5-3 millió darabos állatállományt 4-5 millióra szeretnék emelni a támogatási rendszerek átalakításával. Hozzátette: a támogatási rendszerek felülvizsgálata már folyik, de olyan jogszabályok elkészítését is javasolják, amelyek segíthetik az agrár- és élelmiszeripart. Idesorolta a kistermelői rendelet már elvégzett módosítását, valamint a másodlagos élelmiszervizsgálatot, amivel a „silány termékek bekerülését” kívánják megelőzni.

A vidék fejlődését hivatott segíteni az agrárigazgatás átalakítása is, amelynek első lépése volt, hogy két minisztériumból egy lett, majd nemrég a mezőgazdasági szakigazgatási hivatalt is átalakították. Hogy egyszerűsödjön az agrárigazgatás „45 magas beosztású munkahely, valamint 20 igazgatóság és osztály szűnt meg” – közölte az államtitkár. Kardeván Endre beszámolt arról is, hogy a sokak által féltett falugazdász hálózat és a 650 falugazdász megmarad, de kissé más szervezeti egységben és más munkabeosztásban. A falvakban élőket segítő hálózat a jövőben a Földművelésügyi Igazgatóság szakmai irányításával végzi majd a munkáját.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.