Ha léteznek ideális kétoldalú kapcsolatok, akkor ez az

Magyarország Montenegróra mint jövőbeli NATO- és EU-tagra tekint – jelentette ki hétfőn Budapesten a magyar külügyminiszter, miután fogadta montenegrói kollégáját, Milan Rocent.

MNO
2010. 12. 06. 13:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martonyi János emlékeztetett: az Európai Bizottság közelmúltban közzétett bővítési jelentése Montenegró esetében „igen jelentős előrehaladást” állapított meg. Magyarország örül ennek a kedvező értékelésnek, és egyértelműen támogatja, hogy az Európai Tanács még az év vége előtt tagjelölt országgá nyilvánítsa Montenegrót – mondta.

Kijelentette, hogy ez összhangban áll Magyarország nyugat-balkáni politikájával, alapvető stratégiai érdekeivel és a 2011 első félévi magyar EU-elnökség fő célkitűzéseivel; utóbbiak közé tartozik a nyugat-balkáni EU-bővítési folyamat előre vitele minden tagjelölt, illetve tagságra, tagjelöltségre aspiráló ország esetében.

A magyar diplomácia vezetője rámutatott: Montenegró politikailag és gazdaságilag stabil ország, nem lesz akadálya, hogy az EU-csatlakozási tárgyalások is meginduljanak majd. Magyarország ehhez a folyamathoz minden segítséget meg fog adni – szögezte le.

Martonyi megállapította, hogy a kétoldalú politikai, gazdasági és turisztikai kapcsolatok kiválók, Magyarország továbbra is első számú külföldi befektető Montenegróban. Részvétét fejezte ki egyúttal a montenegrói esőzések és áradások nyomán előállt súlyos veszteségekért, és elmondta, hogy a NATO-tagállamok által nyújtott segítséget a podgoricai magyar nagykövetség koordinálja (Magyarország még néhány hétig betölti a NATO úgynevezett összekötő nagykövetségi szerepét).

A 2006-ban függetlenné vált nyugat-balkáni ország külügyminisztere kifejezte, bízik benne, hogy az Európai Tanács december közepi ülésén jóváhagyják országa tagjelölti státusát. Kiválónak nevezte a kétoldalú viszonyt, mint fogalmazott, ha léteznek ideális kétoldalú kapcsolatok, akkor a magyar–montenegrói kapcsolatok ilyenek. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország már Martonyi János első külügyminisztersége idején (1998–2002) önálló országként kezelte Montenegrót, „bár akkoriban még mi sem hittük, hogy az önállóság demokratikus, békés úton elérhető”. Kitért rá: országa együttműködik a NATO-val, a magyar egység keretében montenegrói katonák is részt vesznek a NATO afganisztáni missziójában, amit a montenegrói közvélemény nagyra értékel.

Az MTI kérdésére – hogy látja, teret veszítenek-e a nyugati integráció mellett elkötelezett reformista erők a Nyugat-Balkánon – azt mondta: a Balkánon a politikai inga jelenleg kedvező, brüsszeli irányba leng ki, de egy kis bizonytalanság esetén másik irányba is kilendülhet, és megerősödhetnek az ellentétes szándékú erők.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.