A folyók külföldi vízgyűjtő területein átlagosan 23-28 milliméter, a hazain pedig közel 30 milliméter eső esett, de a Szatmári-síkságon fekvő Vámosorosziban például 42 millimétert regisztráltak karácsony első napján – ismertette Kató Sándor. A Nyíregyháza mellett lévő Császárszálláson 27, míg a magyar–román határvárosnál, Csengernél 34 milliméter eső hullott le.
A nagy mennyiségű csapadék miatt árhullám indult el a térség folyóin: a Lónyai-főcsatornán másodfokú árvízvédelmi készültség lépett életbe, s folyamatosan emelkedik a térségi vízfolyások vízszintje. A Tisza Vásárosnamény alatti szakaszain mindenhol készültség elrendelésére készül a vízügyi igazgatóság, a vízállások ezeken az árvízvédelmi védvonalakon meghaladják az elsőfokú szintet. A Krasznán a jelenlegi elsőfokú készültséget másodfokúra emelik, de ez a riasztás lép majd érvénybe várhatóan a Túron és a Szamoson is – összegezte a védelemvezető-helyettes.
Kató Sándor tájékoztatása szerint növekedett a belvízzel elöntött terület nagysága: a korábbi 300 helyett már 400 négyzetkilométer van elöntés alatt, a vízügyi igazgatóság ezért mind a tizenkét belvízvédelmi szakaszán másodfokúra emeli a készültséget. A szivattyútelepek éjjel-nappal dolgoznak; a szervezethez beérkezett adatok szerint Szabolcsban harminchét önkormányzat tart fenn valamilyen fokú belvízvédelmi készültséget, egyes településeken folyamatos a szivattyúzás és a homokzsákolás.
A szakember elmondta: a legsúlyosabb helyzet a Tisza–Szamosközben van, ahol átlagosan mintegy negyven milliméter eső esett szombaton. Ebben a térségben jelenleg nyolc önkormányzat számára nyújt segítséget a vízügyi igazgatóság.
A harmadfokú belvízvédelmi készültséggel érintett Újfehértón az elmúlt két napban folyamatosan szivattyúztak. A Bocskai utcában a talajvíz feláztatta egy vályogfalú lakóépület hátsó részét, ami megroggyant. A tűzoltók aládúcolják az érintett szakaszt, azt azonban, hogy a házból ki kell-e költöztetni a lakókat, csak a műszaki szakértő vizsgálata után lehet megmondani – mondta Nagy Sándor, a település független polgármestere. A kisvárosban korábban négy embernek kellett a belvíz miatt elhagynia otthonát, őket önkormányzati bérlakásokban helyezték el átmenetileg.
Dolgoznak a szivattyúk
Az elmúlt 24 óra csapadékos időjárása és az olvadás következtében jelentősen nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén, ahol már több mint 400 négyzetkilométer áll víz alatt – közölte Bara Sándor védelemvezető vasárnap az MTI-vel. Tájékoztatása szerint az elmúlt csaknem két hét fagyos és csapadékmentes időjárása miatt a 380-390 négyzetkilométernyi elöntött terület nagysága nem változott jelentősen, szivattyútelepeik naponta mintegy 4 millió köbméter vizet emeltek át a befogadókba. Mint mondta, az igazgatóság területén hullott, helyenként 27 milliméternél is több csapadék és az olvadás azonban egy nap alatt 20 négyzetkilométerrel növelte a belvízzel elöntött területek nagyságát, aminek csaknem a fele vetés és szántó.
Az igazgatóság területén mind a 12 védelmi szakaszon továbbra is belvízvédelmi készültség van. Ezek közül a legmagasabb, harmadfokú van érvényben a Berettyó-alsó, a Kálló és az Alsó-Nyírvíz–Nagy-éri belvízvédelmi szakaszokon, míg másodfokú a három tiszai szakaszon, a Kadarcs–Karácsonyfokin, a Kösely két szakaszán, a Hamvas-Sárrétin, a Berettyó-felsőn és az Alsó-Nyírvíz–Kati-érin. A védekezésben az elmúlt 24 órában 187-en vettek részt, szivattyúkkal mintegy 4,2 millió köbméter belvizet emeltek át a befogadókba – tette hozzá Bara Sándor.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.