Az űrben és a földön is „jártak” az uniós miniszterek

Egyetértenek az Európai Unió tagországainak versenyképességi ügyekért felelős miniszterei abban, hogy az űrkutatás létfontosságú az unió gazdasági növekedése és fenntartható fejlesztésének szempontjából, valamint a versenyképesség növelését és a foglalkoztatás javítását célzó EU 2020 program céljainak teljesítéséhez. • Ha érvényesül az európai összérdek, akkor sérül a szolidaritás

MNO
2011. 05. 31. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára állapította meg az EU történetének első űrkutatási tanácsülését követő sajtótájékoztatón kedden Brüsszelben. Hangoztatta: az uniós űrpolitika középpontjában az áll, hogy az EU lakóinak megfelelő minőségű szolgáltatásokat biztosítson, hozzájáruljon biztonságuk garantálásához, és segítsen az uniós ipar versenyképességének javításában is.

Antonio Tajani, az Európai Bizottság felelőse a sajtótájékoztatón egyebek között azt erősítette meg, hogy az Európai Bizottság reményei szerint még ebben a költségvetési időszakban, azaz 2013 végéig akár 5 műholdat is pályára állíthatnak az uniós megfigyelőrendszer, a Galileo program keretében. Az első két műhold fellövésére októberben kerül sor – emelte ki.

Mint Cséfalvay Zoltán elmondta, szerepelt a találkozó napirendjén számos „földi” kutatási téma is. Áttekintették például az uniós kutatási programokat, és azokat a lehetőségeket, amelyek az eljárások egyszerűsítésére adódnak. Az államtitkár bejelentette: az uniós intézmények erőfeszítéseket tesznek arra, hogy az uniós kutatási és vidékfejlesztési programok eredményeit kölcsönösen, a másik területen is kamatoztassák.

A miniszterek tanácskozásának napirendjén szerepelt az Európai Kutatási Térség megteremtése is. Erről Cséfalvay Zoltán a magyar EU-elnökségi honlapon a tanácskozással kapcsolatban megjelent interjúban azt mondta: a térség kialakításának az a célja, hogy az európai kutatás összehangoltabb és hatékonyabb legyen, a fellelhető erőforrásokat és szaktudást összefogottan, közösen lehessen hasznosítani, jelentős és hatékony projekteket lehessen elindítani. Az egységes struktúrát a tagországok állam- és kormányfői döntésének megfelelően 2014-ig kell kiépíteni.

Máire Geoghegan-Quinn kutatási biztos a brüsszeli sajtótájékoztatón kiemelte a nukleáris kutatásra koncentrálódó Euratom program jelentőségét, különös tekintettel a fukusimai japán erőmű katasztrófáját követően szerzett tapasztalatokra. A miniszterek az ülésen kitértek az idén lejáró program meghosszabbításának fontosságára is.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.