Döntöttek az új főpolgármester-helyettesről

Hutiray Gyula önkormányzati főtanácsadó, korábbi fideszes közgyűlési képviselő is főpolgármester-helyettesi posztot tölthet be, miután a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén titkos szavazással, egyhangúlag megszavazta az erről szóló előterjesztést. Az új helyettes a szavazás után letette esküjét.• Terítéken a metrókocsik és a tűzoltók elmaradt pótléka

MNO
2011. 05. 25. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tarlós István főpolgármester javaslata szerint Hutiray Gyula a városfejlesztési területekért felel, így főpolgármester-helyettesként a beruházások, kiemelt fejlesztések (ide nem értve azok pénzügyi kontrollját), az európai uniós ügyek, a projektmenedzsment, illetve a városfejlesztési és városrendezési feladatkörök szakmai irányítása tartoznak hozzá. Hutiray Gyula eddig a városüzemeltetési főpolgármester-helyettesi irodán önkormányzati főtanácsadóként dolgozott, az előző ciklusban a fővárosi Fidesz-frakció tagja volt.

A főpolgármesternek az önkormányzati törvény értelmében lehetősége van olyan helyettest választani, aki nem tagja az önkormányzatnak. Ez esetben a helyettes a főpolgármestert a képviselő-testület elnökeként nem helyettesítheti, de a testület ülésein tanácskozási joggal részt vesz. Az új helyettes június 1-jétől tölti be a posztot, illetményét havi 660 ezer forintban állapították meg.

Tarlósnak jelenleg négy helyettese van: Bagdy Gábor a pénzügyekért, Csomós Miklós az oktatási és kulturális területért, György István a városüzemeltetésért, Szentes Tamás pedig a szociális és egészségügyi területért felelős.

16 díszpolgári címet adományoznak

Tizenhat díszpolgári cím adományozásáról döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán, zárt ülésén. A szavazás után nyilvánosságra hozott névsor szerint Budapest díszpolgára lesz Balczó András öttusa olimpiai bajnok, Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszó, Eperjes Károly színművész, Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet igazgatója, Kopp Mária egyetemi tanár, Kovács Kati énekes, Mádl Ferenc akadémikus, volt köztársasági elnök, Makovecz Imre építész, Papp Lajos szívsebész, Sánta Ferenc hegedűművész, Szervátiusz Tibor szobrászművész, Lech Walesa, a Lengyel Köztársaság volt elnöke, Szirtes Ágnes színművész, Csukás István író, valamint posztumusz díszpolgári címet kap Elvis Presley amerikai énekes, és Skrabski Árpád informatikus-szociológus.

A közgyűlés januárban módosította a díszpolgári címekről szóló rendeletet, ennek értelmében június 19-én adják át az elismeréseket, arra emlékezve, hogy 1991-ben azon a napon vonultak ki Magyarországról az utolsó szovjet csapatok. Korábban a főváros egyesítésének napján, november 17-én adták át a díszpolgári címeket.

Feladattérképet készítene a Jobbik

A Jobbik szerint egységes és erős fővárosra van szükség a kerületek megtartásával. Staudt Gábor, az ellenzéki párt budapesti elnöke szerdai sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az emberek életét közvetlenül érintő ügyeket kerületi szinten kellene tartani, de például a közútkezelési hatáskört a főváros kezébe adnák. A jobbikos politikus a Belügyminisztérium önkormányzati koncepciójával kapcsolatban – a Fővárosi Közgyűlés ülésének szünetében – arra hívta fel a figyelmet, hogy mindenekelőtt egy „feladattérképet” kellene készíteni, majd lehetne dönteni a hatás- és feladatkörök elosztásáról. Erre szavai szerint azért lenne szükség, mert a jelenlegi (kétszintű) önkormányzati rendszerben a párhuzamosságok, a pazarlások és a nem megfelelő gazdálkodás jelei mutatkoznak meg.

Staudt Gábor elmondta, pártja egy olyan új fővárosi rendszert tartana elfogadhatónak, amelyben a korrupció nem fér meg. Az MTI-nek arra a kérdésére, milyen hatáskörök kerülhetnének át a fővároshoz, az elnök a közútkezelést említette példaként. Utalt arra, hogy a jelenlegi vegyes, részben fővárosi, részben kerületi rendszer megnehezíti a korrupció ellen küzdelmet, továbbá nagyon drága. A Jobbik szerint ugyanakkor például a szociális ügyek a kerületekhez kell hogy közelebb kerüljenek. Közölte, mindenképpen szükség van a kerületi önkormányzatokra, mert bizonyos döntéseket a Jobbik szerint nem szabad túlságosan magas szintre felvinni.

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a kórházak állami vagy fővárosi kézben tartását ítélnék-e célszerűnek, arról beszélt: ez elsősorban finanszírozási, nem pedig strukturális kérdés. Úgy látja, amíg nem kapnak megfelelő finanszírozást a kórházak, addig mindegy, hogy állami vagy fővárosi kézben vannak-e. Jelezte: problémát jelent, hogy a főváros tartja fenn a kórházakat, miközben az agglomerációban élőket is gyógyítják az intézményekben.

Staudt, aki Világváros helyett a világ városa lett Budapest címmel tartott sajtótájékoztatót, elmondta, ezzel a nagy mértékű „nemzetközi beáramlásra”, a cégek profitkivitelére akarták felhívni a figyelmet. A Jobbik budapesti elnöke ezzel kapcsolatban bejelentette: meg akarja ismerni a Budapest Airport Zrt. privatizációs szerződését. Elmondta, elképzelhető, hogy a cég „az SZDSZ-hez és Kóka Jánoshoz köthető” privatizációja során még a közutakat és a reptér környékét is odaadták a „nyugati tőkének”.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.