Az ENSZ jelentéstevője újságíróknak elmondta: nem azért választották ki Gyöngyöspatát, hogy valamiféle nyomozást folytassanak, hanem hogy megértsék, milyen események történnek a településen, és lássák, miként kezelik őket. Hangsúlyozta: a világszervezet különmegbízottjaként független, pártatlan szakértőként kell fellépnie, semmilyen előítélet nem vezérli, és nem feladata megítélni, hogy mi jó, mi rossz.
A megbízott előbb a romákat képviselő vezetőkkel találkozott, majd a falu vezetőivel és a gyöngyösi kapitánnyal folytatott megbeszélést a polgármesteri hivatalban. Az ezt követő rövid sajtótájékoztatón Githu Muigai azt mondta: pillanatnyilag nincs abban a helyzetben, hogy bármilyen értékelést adjon, javaslatokat, ajánlásokat fogalmazzon meg, vagy eldöntse, kinek mennyiben van igaza, de fontosnak nevezte, hogy meghallgatta az álláspontokat.
Kitért rá, nemcsak a roma kisebbséggel kapcsolatos kérdések miatt van Magyarországon, foglalkozik a diszkriminációellenes tevékenységgel és a hátrányos helyzetben lévő csoportok társadalmi beilleszkedésével is. Az MTI kérdésére, miszerint mennyire tartja hasznosnak, illetve elegendőnek a folyamatos rendőri jelenlétet Gyöngyöspata esetében, az ENSZ megbízottja azt válaszolta: ha a közrend felbomlik, a rendőrség feladata az, hogy helyreállítsa, amennyiben itt ez történik, az jó dolog. Ha a rendőrség közreműködése szükséges a békés egymás mellett élés biztosításához, az már nem jó, az egészen más kérdés – tette hozzá.
Mint mondta, arról tájékoztatták, hogy a gyöngyöspatai problémák gyökerei szociális jellegűek. Az ENSZ jelentéstevője gyöngyöspatai programjának zárásaként találkozott – mint mondta – azokkal, akik saját beállításuk szerint „polgárőrséget, védelmet biztosítottak” a helyi lakosság számára, ezen a találkozón az újságírók nem vehettek részt. Az MTI úgy tudja, hogy az ENSZ-diplomata a Jobbik helyi szervezetének elnökével, Juhász Oszkárral találkozott.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.