Ez nem luxusberuházás, hanem a nemzet érdekét szolgáló lépés

Fellegi Tamás szerint jó és a nemzet érdekét szolgáló döntés volt a Mol orosz kézben lévő részvénypakettjének megvétele.

MNO
2011. 05. 30. 8:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságában, az elmúlt egy éves tevékenységéről szóló hétfői meghallgatásán leszögezte: energiabiztonsági, energiafüggetlenségi, regionális politikai, az állami vagyon gyarapítása és hosszú távú értéknövekedése szempontjából fontos, jó döntést hozott a kormány a Mol-részvények vásárlása ügyében. Rámutatott: nincs szó „luxusberuházásáról”, hanem az üzleti kalkulációkon is túlmutató, nemzeti vagyongyarapodással együtt járó lépésről. Az erre fordítható pénz megvan – közölte a szakminiszter.

A Mol-pakett megvásárlása piaci tranzakció volt, tehát azt nem lehet ma megmondani, hogy ha a Bajnai-kormány idején megvették volna, akkor mennyibe került volna, esetleg olcsóbb lett volna, mert akkor nem vették meg – válaszolta Szekeres Imre (MSZP) kérdésére Fellegi Tamás. Hozzátette azt is, hogy a tranzakció piaci áron történt – ezt egyetlen ellenzéki politikus sem vonta kétségbe –, ami „azt is alátámasztja, hogy nincs politikai alku a háttérben”. „Mert ha van politikai alku, akkor vagy nagyon alacsony áron veszem, vagy nagyon magas áron, attól függően, hogy ki mit ajánlott pluszként a háttérben valamilyen titkos megállapodással” – magyarázta a fejlesztési miniszter. Az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) keretében eddig 2000 projekt érkezett, amelyekre a támogatási igény 270-280 milliárd forint – mondta Fellegi.

Az uniós források átcsoportosításának iránya a közepes és kisvállalkozások (kkv) felé megvalósulóban van, hiszen az Új Széchenyi Terv keretében beérkező 2.000 projekt közül 1600 a kkv szektorból érkezett. Fellegi rögzítette: az ÚSZT keretében korábban meghirdetett 900 pályázatot 200-ra szűkítette az új kormány, ebből 125-öt már meghirdettek, a rendelkezésre álló keretösszeg 1700 milliárd forint. Felgyorsult a pályázatokra kifizetett pénzek összege: a korábbi havi 22 milliárd forintról 65 milliárdra – jelentette be a fejlesztési miniszter.

Évente 120-130 milliárd forintos kiadást, komoly terhet jelentenek a költségvetésnek a futó ppp projektek, azokat a kormány idő előtt meg akarja szüntetni; egyes szerződések felmondása perrel is végződhet – tért át egy másik témára Fellegi. A szakminiszter a ppp-konstrukciókról azt mondta: a tárca begyűjtötte a társminisztériumoktól az összes, több mint 100 szerződést, ezeket átvilágították, értékelték, s az derült ki, hogy minden kockázat az államé, minden haszon – sok esetben túlárazott módon – pedig a magánvállalkozóké. „Arcpirító módon” hiányzik a kockázatközösség – mondta a miniszter. Ha minden szerződést hagynának kifutni, az több mint 3000 milliárd forintos terhet jelentene a költségvetésnek, az éves kiadások 120-130 milliárd forint között mozognak – tette hozzá.

Felhívta a figyelmet, hogy a Széll Kálmán-terv meghirdetésekor a kormány jelezte: meg akarja szüntetni, idő előtt ki akarja vásárolni a ppp-szerződéseket, mert azok „gúzsba kötik” az országot, sok önkormányzatnál, iskolánál megoldhatatlan csapdahelyzetet teremtenek. Jelenleg már folynak a tárgyalások a szerződésekről, amelyek felmondásakor a miniszter szerint lesznek olyanok, amelyek perrel végződnek, és születhetnek büntetőfeljelentések is.

Új közbeszerzési törvényt terjeszt be júniusban a kormány, amely átláthatóbbá, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi a közbeszerzést – jelentette be. Az új közbeszerzési törvény fontos célja, hogy helyzetbe hozza a magyar kkv szektort és segítse a közfoglalkoztatást, azaz erősítse a nemzeti rezsimet – magyarázta a nemzeti fejlesztési miniszter. Hozzátette azt is, hogy az új magyar közbeszerzési törvény az európai uniós szabályrendszert ülteti át a magyar gyakorlatra. Fellegi tájékoztatójában beszélt a nemzeti iparok, például a járműipar fontosságáról, és hangsúlyozta, hogy „a Magyar Villamos Művek (MVM) jó példa arra, hogy az állam lehet jó gazda. Az MVM Közép-Kelet-Európa jelentős gazdasági szereplője lehet”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.