Szócska Miklós a Világgazdaság által szervezett Egészségügy változás előtt című konferencián ismertette, hogy az állami intézmények ellenőrzésére egy felügyeleti csoport jön majd létre, amely az állami egészségszervezés központja lesz. A tárca elsődleges célja pedig, hogy a rendszerben dolgozók bérén javítsanak. Ennek kapcsán megjegyezte: határozatot hoznak, hogy a rendszerből visszaforgatható tartalékokat a bérekre fordítják.
A konferencia során az államtitkár betekintést adott a szakmai közvéleménynek abba az előkészítő munkába, amelynek célja, hogy június-júliusban az ellátórendszer szerkezetével kapcsolatos döntéseket meghozzák. Szócska kijelentette: a tavalyi év eredménye az egészségügyben, hogy sikerült az ellátórendszer működőképességét megőrizniük, és a fenntartható átrendeződéshez szükséges közelítőleg elég költségvetési pozíciót harcoltak ki.
Az államtitkár felidézte: fél évvel ezelőtt ismertették a Semmelweis-tervet, jelenleg is tartanak a döntés-előkészítési folyamatok, intenzív háttérmunka zajlik, melynek eredményeit egy-két hónap múlva már konkrétan ismertetni lehet. A Semmelweis-tervhez 600 hozzászólás érkezett 2000 oldalon, ez is azt mutatja, hogy megvolt a nyitottság az egészségügyben a konzultatív munkára. Mindenki várja a változást, még a nehéz döntéseket is sürgetik, hogy legyen végre egyértelmű az irány – jelentette ki Szócska.
Kiemelte: az ellátórendszer felmérése megtörtént. Budapesten ebben a hónapban a vizsgálódás személyes szakértői fázisa zajlik. Kijelentette: a súlyponti, sarkalatos kérdésekben hamarosan döntés várható. A népegészségügy szabályozására vonatkozó eredmények között az államtitkár példaként említette az otthon szülés rendeletszintű szabályozását és a nem dohányzók védelmében hozott törvény elfogadását. A törvénynek 84 százalékos támogatottsága volt a parlamentben – hívta föl a figyelmet az államtitkár.
Mint kifejtette: az országos felmérések eredményeként számos olyan információval tudnak már szolgálni, melyek számukra is újak voltak. Az adatok, evidenciák tehát rendelkezésre állnak, térképen tudják például megmutatni az ellátási körzetek problémáit. A kérdésben leginkább érintett települések lakóit is megkérdezték, hogy mi számít nekik az egészségügyi ellátásban – az, hogy utazni kell, vagy az ellátás minősége –, és egyértelműen a minőség iránti igény volt a döntő – ismertette az államtitkár.
Szócska Miklós hangsúlyozta: zűrzavart örököltek, amelynek rendbetétele gigászi munka. Az idei év kilátásai a fenntartható átrendezést engedik. Hangsúlyozta, hogy az egészségügyi intézmények funkcionális integrációja hamarosan lezajlik. Ennek lépéseit – a közbeszerzés, a telekommunikáció, a szakmai betegutak összecsiszolását – végig fogják vezetni az intézményekben – tette hozzá. Június végére gondolják az új kórházi ellátórendszer szerkezetéről a döntést, a nyár folyamán pedig lezárulnak az egyeztetések a szakmai szervezetekkel. Szeptember–december között raknák össze a szükséges döntéseket, megoldásokat, és egy új finanszírozási elvrendszer bevezetését is ekkorra tervezik.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.