Nem tudom, hogy volt-e már olyan, hogy egy kormány egy év alatt ilyen rengeteg mindent csinált – nyilatkozta Nagy Anna a Reggel a Dunán stúdiójában, aki szerint talán nemcsak „belülről nézve”, a kormányzat szemszögéből nézve van mögöttünk egy nagyon sűrű esztendő, hanem a társadalom is érzi: egészen újfajta dolgok történtek, „és olyan ütemben, amihez talán nem vagyunk hozzászokva, de erre óriási nagy szükség volt”. Amikor egy évvel ezelőtt felállt ez a kormány, akkor olyan helyzetet talált, amiből muszáj volt azonnal, rögtön és határozottan megtenni bizonyos lépéseket. Másrészt pedig nagyon nagy volt a társadalomban a várakozás, hogy most már történjenek, haladjanak előre a dolgok; a kettő teljes összhangban volt egymással – szögezte le a kormányszóvivő.
Évek óta halogatott lépéseket tettek meg
„Amit elsősorban kiemelnék, hogy most jó néhány olyan dolog megtörtént, amiről olyan sokat beszéltek már évek, évtizedek óta az emberek, de soha abba az irányba nem történtek lépések” – hangsúlyozta Nagy, kiemelve a kormány egyéves tevékenységéből a munka világát, a munkára való odafigyelést. Emlékeztetett: az aktív korú népességből csak minden második ember dolgozik ma Magyarországon, ami „ijesztő és reménytelen szám” – láttuk, hova jutott ezzel a felállással az ország. A kormányprogramban éppen ezért a munka az első helyen szerepelt – mondta a szóvivő, hozzátéve: „nem tudom, volt-e már olyan kormány, amelyik egy év elteltével még mindig pontosan azt teszi, amit a kormányprogramban ígért”. Példaként említette az erőfeszítéseket, melyek célja a munkaerőpiacra jelenleg még visszamenni nem tudó vagy nem akaró tömegek visszajuttatása a munka világába.
A lelki megújítás is fontos cél
A gyakorlati döntések: a törvénykezés, az alkotmányozás voltak-e a fontosabb lépések, vagy a lelki-erkölcsi megújulás és az ebben az értelemben vett nemzeti egység helyreállítására tett törekvések? – kérdezte a Reggel a Dunán riportere. Ez a kettő valószínűleg csak együtt tud megvalósulni – reagált a kormányszóvivő. Szerinte ahhoz, hogy az ország valóban jó irányba tudjon elindulni, arra van szükség, hogy az országhoz tartozó emberek – akár azért, mert itt élnek, akár azért, mert magyarok – ugyanabba az irányba tolják az ország szekerét. Ennek pedig feltétele az a fajta lelki megújulás, egy irányba indulás, aminek előmozdítására a kormányzat lépéseket tett az elmúlt egy évben.
Példaként említette a határon túli magyarok ügyét, a kettős állampolgárság megadását, továbbá az irányukban vállalt magyarországi támogatást, ami például az új alkotmányban is megjelenik. „Ami az előző alkotmányban úgy szerepelt, hogy felelősséget érez a magyar állam, az most úgy jelenik meg, hogy felelősséget visel; ez pedig nemcsak megfogalmazásában, hanem tevőlegesen is aktívabb” – hangoztatta Nagy. Megjegyezte: anélkül nehéz lenne eredményt elérni, hogy meglenne az összetartozás és egymás támogatása az országban.
Ezzel kapcsolatban a kormányszóvivő visszautalt arra, hogy az Orbán-kormány egy évében két szörnyű tragédiát is átélt az ország: egy óriási árvizet és egy iszapkatasztrófát, és mindkettőből sikerült felállnia. „Ez csakis úgy működhetett, hogy megvolt az a fajta összetartozás, összefogás, ami nélkül nem lehet az ilyen helyzeteket sem fizikailag, sem lelkileg feldolgozni” – hangsúlyozta Nagy.
Vannak, akiknek már elindult a szekér
A kormányszóvivő kérdésre válaszolva azt mondta: vannak olyan társadalmi csoportok, akik már gazdasági értelemben véve is érzik a javulást, érzik, hogy „elindult a szekér”. A vállalkozásoknál például rögtön a kormányzás kezdete után majdnem a felére csökkentették a társasági adót – emlékeztetett. „Ez az, amitől a vállalkozások úgy érzik, végre egy kis levegőt tudnak venni, van egy kis terük arra, hogy kissé fejlődjenek” – hangsúlyozta Nagy, aki szerint hasonló célokat szolgál a vállalkozások adminisztrációs terheit ötszázmilliárd forinttal csökkenteni szándékozó terv is.
„Ez megint csak azt teszi lehetővé, hogy ne a papírmunkára menjen el az idő, az energia, a pénz, hanem a fejlődésre, arra, hogy munkahelyeket lehessen teremteni. És akkor visszakanyarodtunk oda, hogy miként lehet megteremteni több százezer munkahelyet. Hát például így: megtámogatni azokat a vállalkozásokat, amelyek létrehozzák ezeket a munkahelyeket” – hangzott az interjúban.
A család már nem csak szóban fontos
Nagy Anna szerint további fontos „terep” a család – erről, a család fontosságáról szintén sok szó esett éveken át, de valójában nem történt semmi – jelentette ki Nagy. Most viszont, ha valakinek három gyereke van, gyakorlatilag nem fizet személyi jövedelemadót – ez óriási nagy lépés. Akárcsak az, hogy ha valaki kismamaként szeretne visszamenni a munkaerőpiacra, akkor az őt alkalmazó vállalkozás járulékkedvezményt kap azért, hogy a kismamát részmunkaidőben foglalkoztassa – sorolta a kormányzat lépéseit a szóvivő.
Ugyanitt említette a lehetőséget a negyven év munkaviszonnyal bíró nők nyugdíjba vonulására. „Még fiatalon, nagymamaként tud besegíteni a másik család életébe, és lehetővé tudja tenni, hogy a gyerekes anyuka visszamehessen dolgozni – ezek olyan intézkedések, amelyek mind egy irányba mutatnak” – érvelt Nagy, ide sorolva a hároméves gyes lehetőségét is.
(DunaTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.