A paksi atomerőmű bővítése iránt érdeklődik Dél-Korea

A Koreai Köztársaság érdeklődik a paksi erőmű bővítése iránt – ezt Kim Szung Hvan dél-koreai külügyi és kereskedelmi miniszter közölte hétfőn a magyar kollégájával, Martonyi Jánossal folytatott megbeszélésen. • Az erős, mély rokonszenv garantálja a kapcsolatok fejlődését + Képriport • A fejlődés érdekében munkacsoportot állítanak fel Orbánék

MNO
2011. 06. 06. 11:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztériumnak a találkozóról beszámoló, az MTI-hez eljuttatott közleménye kiemelte: Magyarország következetesen támogatja a dél-koreai kormány Korea-közi politikáját, és határozottan elítéli Phenjan Szöullal szembeni provokációit. Magyarország szorgalmazza Észak- és Dél-Korea, az Egyesült Államok, Japán, Kína és Oroszország részvételével tartandó hatoldalú tárgyalások „megfelelő időben történő felújítását” – írták. A kommüniké szerint a megbeszéléseknek el kell vezetniük Észak-Korea „teljes, ellenőrizhető és visszafordíthatatlan nukleáris leszereléséhez”. Phenjannak tartózkodnia kell a további provokációktól, őszinteséget kell tanúsítania a nukleáris kérdéssel kapcsolatban, amennyiben tényleg a nemzetközi közösség megbízható tagjává kíván válni – hangoztatták.

Martonyi János az EU–Ázsia találkozó (ASEM) alkalmával folytatott kétoldalú megbeszélést Kim Szung Hvannal. Magyarország 1989-ben, a kelet-közép-európai országok közül elsőként létesített diplomáciai kapcsolatot a Koreai Köztársasággal – emlékeztetett közleményében a tárca. Dél-Korea Magyarország második legnagyobb kereskedelmi partnere és a magyar export hetedik legfontosabb célországa Ázsiában. A kelet-ázsiai államba irányuló magyar export 2010-ben az előző évhez viszonyítva 65 százalékkal növekedett, az onnan Magyarországra érkező import pedig 40 százalékkal bővült 2009-hez képest – fejtették ki, hozzátéve: tavaly a kétoldalú árucsere volumene elérte a 3,2 milliárd dollárt. Mint írták, Kim Szung Hvan egyetértett azzal, hogy Magyarország tovább növelhetné a Dél-Koreába irányuló exportját, főként a mezőgazdasági és fogyasztási termékeket illetően.

A tárgyaláson az is elhangzott, hogy „bőven van helye a külkereskedelmi egyensúly javításának Magyarország javára”. A tárca szerint a dél-koreai befektetések becsült magyarországi értéke 1,3 milliárd dollár, és mintegy 40 koreai vállalkozás működik az országban, amelyek csaknem 20 ezer embert foglalkoztatnak. A két országban kölcsönös az igény a kulturális és oktatási csere, valamint a tudományos és technológiai együttműködés bővítésére – közölték. Kiemelték: dél-koreai diákok egyre nagyobb számban folytatnak Magyarországon felsőfokú – elsősorban orvostudományi – tanulmányokat.

2010 októberében dél-koreai pénzügyi támogatással két – nano-, illetve biotechnológiai kutatással foglalkozó – laboratórium ünnepélyes megnyitóját rendezték meg Budapesten – fűzték hozzá. Mivel a Koreai Köztársaságban érdeklődnek a magyar kulturális értékek iránt, a tervek szerint az év végéig kulturális központot létesítenek Budapesten – közölte a tárca.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.